19.10.2019

7. Boğaziçi Film Festivali’nde Kaçırılmaması Gereken 10 Film

6- Honeyland (Bal Ülkesi)

*Kuzey Makedonya’nın “En İyi Uluslararası Film” Oscar Adayı*

Festivalin Bi’ Dünya Belgesel bölümünde yer alan Honeyland (Bal Ülkesi), dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 15. Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirmiş ve burada Jüri Büyük Ödülü (Dünya Sineması-Belgesel), En İyi Görüntü Yönetimi (Fejmi Daut – Samir Ljuma) ve Jüri Özel Ödülü‘nün sahibi olmuştu. Hatice Muratova, Balkanlar’ın sarp dağlarında terk edilmiş bir köyde annesiyle birlikte yaşıyor. Geçimini yabani arıcılıkla sağlıyor, fakat arıların payını da gözetiyor, hatta arılarla konuşuyor, onlara şarkılar söylüyor. Piyasa denen kentli canavara, birden köylerine taşınıp para kazanmak için gözünü arılarına diken aileye ve doğaya karşı büyük bir mücadele yürütmek zorunda. Çekimleri üç yıl süren bu film insan-doğa ilişkisi üzerine düşünmek için önümüze yeni bir ufuk açıyor. Sinemasal, epik bir duygunun eşlik ettiği film, aynı zamanda kamera önüyle arkasının yakın teması üzerinde yükseliyor. Sürprizli mizah duygusuyla film, insanlık ve doğa arasındaki kırılgan dengenin çetin ama bir o kadar sevecen portresini ve hızla yok olan bir yaşam biçimiyle bir kadının olağanüstü güçlü direncinin unutulmaz bir belgesini sunuyor.

7- Det sjunde inseglet (The Seventh Seal – Yedinci Mühür)

Festivalin 7. Yıl Özel Gösterimleri bölümünde yer alan Det sjunde inseglet (The Seventh Seal – Yedinci Mühür), usta yönetmen Ingmar Bergman’ın şaheserlerinden sadece biri. Film, gerçek bir sinema klasiği olmanın yanı sıra ölüm, yaşam ve inanç hakkında çekilmiş en etkili ve etkileyici yapımlardan biri olarak da son derece önemlidir. Det sjunde inseglet (The Seventh Seal – Yedinci Mühür), Avrupa’nın Kara Veba salgını altında ezildiği ortaçağda geçer. 10 yıldır savaş ve şeref uğruna yollarda olan şövalye Antonius Block, en sonunda memleketi İsveç’e dönmüştür ama karşısında onu almaya gelen Ölüm’ü bulur. Block, son bir hamleyle kendi hayatı üzerine satranç oynamayı teklif eder; eğer kazanırsa ölüm onu almayacaktır. Ölüm’ün sinemada belki de en unutulmaz biçimde bir bedene büründüğü Det sjunde inseglet (The Seventh Seal – Yedinci Mühür), sonsuz felsefi göndermeleri ve eşsiz görselliğiyle sayısız yönetmene ve filme esin kaynağı oldu.

8- Hors normes (The Specials)

Festivalin Dünya Sineması bölümünde yer alan Hors normes (The Specials), dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nde yapmıştı. Bruno ile Malik, yirmi yıldır farklı bir dünyada -otizmli çocuklar ve gençlerin dünyasında- yaşamaktadırlar. Civciv Yuvası ve Sığınak isimli sivil toplum kuruluşlarını yöneten iki arkadaş, alt kesimlerden gelen gençleri, diğer tüm kurumların ilgilenmeyi reddettiği olağanüstü hallerde bakıcılık yapacak şekilde yetiştirirler. Bu sıra dışı iki adamın, dışarıdan kolay kolay anlaşılmayacak, istisnai bir ortaklığı vardır.

9- Oleg

Festivalin Dünya Sineması bölümünde yer alan Oleg, dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yapmıştı. Filmde, başı mafya ile derde giren bir adamın yaşadıkları anlatılmakta. Letonyalı Oleg, Brüksel’deki bir et fabrikasında mesleğine uygun bir iş bulur. Ancak bir meslektaşı tarafından ihanete uğrayınca işi sona erer ve Polonya göçmen-işçi mafyasının ağına düşer.

10- Beats

Festivalin Dünya Sineması bölümünde yer alan Beats, dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen Rotterdam Film Festivali’nde yapmıştı. Filmde iki yakın arkadaşın vedaları öncesi yaşadıkları son geceleri anlatılmakta. Johnno ile Spanner, derin arkadaşlık bağıyla birbirlerine bağlıdırlar. Yetişkinliğe adım atmak üzere oldukları şu günlerde ise hayat onları başka yönlere sürüklemektedir. Johnno, ailesiyle birlikte başka bir kente ve daha iyi bir hayata doğru yelken açarken, Spanner belirsiz bir gelecekle başbaşadır. İki genç, veda öncesi son gecelerinde, macera olsun diye çılgın bir partiye katılırlar. Zamanımızı anlatan bir film olan Beats, dostluğa, isyana ve gençliğin karşı konulmaz gücüne dair evrensel bir hikâyedir.

Festivaldeki gösterimler Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması ve Kadıköy Sineması‘nda yapılacak. Kısa Film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse tam biletler 12:00, 14:00 ve 16:30 seansları için 10 TL, 19:30 ve 21:30 seansları için ise 15 TL olarak satışa sunulacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL olacak. Festival biletleri biletinial.com‘dan alınabilecek.

12