24.07.2016

The Mist

the-mist-header
Sinema tarihindeki Stephen King uyarlamalarını sıralasak aklımıza ilk gelen filmler ne olur? Muhtemelen The Shining, The Shawshank Redemption, Stand By Me, The Green Mile, Carrie ilk akla gelenler olur. 2007 yapımı The Mist de bu listeyi zorlayabilecek hatta kimilerine göre ilk beşe girebilecek bir uyarlama. Yönetmenlik koltuğunda, diğer King uyarlamalarından The Shawshank Redemption ve The Green Mile‘ın da yönetmenliğini yapan Frank Darabont bulunan The Mist, bir kasabayı fırtına sonrası aniden saran yoğun sisi ve bu sisin içindeki ölümcül yaratıkları konu alıyor.

Konusu ilk başta klasik “canavar hikayeleri”ne benzese de The Mist alt metni ve değindiği konularla bunun ötesine geçmeyi başarıyor. The Mist, kitabında da filminde de dincilik, bir baskı unsuru olarak katolik dominantılığını, muhafazakarlığı ve toplumun uygun ortamda nasıl maskesinin düştüğünü ve çürümüşlüğünü bir yaratık hikayesiyle veriyor. Modern toplum kavramı ve etik kurallarının çoğu insan için bir tercih değil esas düşüncelerini bastıran zorunluluklar olduğunu savunuyor. Alt metnindeki birçok düşünceyi de Mrs. Carmody karakterine gizliyor. Başına gelen olumlu olumsuz her durumu hatta yalnızca kendi eylemleri neticesinde oluşan sonuçları bile tanrı kavramına bağlayan, hoşuna gitmeyen her davranış ya da yapıyı yaratıcının yasağı olarak gören bu muhafazakar kafa kitabın yazıldığı dönemde oldukça yaygın bir yapıldı. Günümüzde bunun ne kadar değiştiği ise ayrı bir soru işareti… Bu toplum eleştirileri filmin çekildiği 2007 ya da günümüz koşullarına göre değerlendirildiğinde klişe kaçsa da kitapta odak noktası olan 1950’ler Amerika’sı için oldukça cesur bir tercih. 
1560926__the_mist-2007-bdrip-x264-720p-rutor_20_54_03_

The Mist‘in bu kadar vurucu olmasının sebebi tüm bu etmenlerin dışında finali. Frank Darabont, kitabı büyük ölçüde birebir uyarlarken finalindeyse büyük bir değişikliğe gidiyor. Bu değişiklik ise iyi kötülüğünün dışında filmi bambaşka bir yapıya taşıyor. Durgun ilerleyen psikolojik gerilim ağırlıklı bir yaratık filmi finaliyle izleyicide kan dondurucu bir etki bırakıyor.

The Mist, kitabının bazı sembolik ögelerine sahip olmasa da (zina, eşcinsellik) kitaptaki belirsiz finali daha duygu ağırlıklı vurucu bir hale getiriyor. Görsel efekt ve oyunculuklar bakımından sınıfta kalsa da bu özellikleriyle başarılı bir King uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor.