26.05.2016

Alice Through the Looking Glass: Renkli Bir Dünyada Eğlence Zamanı

alice

Hollywood’un masalsı hikâyeleri karanlıklaştırma projelerinden olan Alice in Wonderland, Tim Burton tarafından hayata geçirildiğinde pek beğenilmese de, 1 milyar doları aşan dünya gişesi sayesinde devam filmi kaçınılmaz olmuştu. Burton’ın yönetmen koltuğunu bırakıp yapımcılığa geçtiği devam filmi Alice Through the Looking Glass‘da, yönetmen koltuğu James Bobin‘e emanet edildi. Ülkemizde Alice Harikalar Diyarında 2: Aynanın İçinden adıyla vizyona girecek olan yapım, renkli dünyasına seyircileri davet ediyor. Yeni film ve yeni hikaye bakalım ilk filmin gişe başarısını tekrarlayabilecek mi, bunu önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.

Filmin konusu şöyle özetlenebilir: Alice (Mia Wasikowska), seferlerinden başarıyla dönen bir kaptana dönüşmüştür. Ancak annesinin baskısı ve çeşitli dış baskılar sonucunda bir kadının kaptanlık yapması doğru bulunmadığından Alice bunalmaya başlar. Gizemli bir odadaki ayna sayesinde Alice bir kez daha kendini Harikalar Diyarı’nda bulur. Ancak her şey çok değişmiştir. Şapkacı (Johnny Depp) bir olay sonrasında öldü sandığı ailesinin yaşadığını zannetmeye başlar. Bunun üzerine Alice yeni bir maceraya atılıp gerçekleri ortaya çıkarmak üzerine yolculuğa başlar.

Yeni filmle beraber aynı karakterler kullanılsa da, yeni kurallar ortaya çıkar. Yeni bir düzen hakim olur. İlk filmde değişen dengelerden sonra Şapkacı’nın pasif kalmasıyla, diğer karakterler daha fazla öne çıkartılmışlar. Bilhassa animasyon karakterlerin fazlalığıyla beraber, filmdeki aksiyon düzeyi çoğaltılmış.

Alice Through the Looking Glass

Sasha Baron Cohen’in canlandırdığı Time ve Helena Bonham Carter’ın canlandırdığı kötü kraliçe Iracebeth filmin anti kahramanları konumunda, Alice’ten sonraki başrolleri denilebilirler. İki oyuncunun absürt ve etkili performansları, adeta filmin yükünün bu kişiler tarafından taşınmasına neden oluyor. Bunun dışında her şey bildiğiniz gibi renkli ve adeta bonibon gibi denilebilir.

İlk filme nazaran yönetmen James Bobin’in başa geçmesiyle beraber yaş kitlesi fazlaca düşürülerek, film tamamen çocukların hizmetine yönelik hazırlanmış dersek abartmayız. Hatta kendi içinde verdiği mesajların öne çıkartılma telaşı ve aileye dair söylemler, filmin yetişkinlerden çok çocuklara hitap ettiğini pekiştirir nitelikte diyebiliriz.

İlk filmin zorlama senaryosundan sonra bu filmde su gibi akıp geçen kurgu ve çocukların bayılacağı maceralar sırayla hikayenin akışında filmin doğru anlamda ilerlemesini sağlıyor. Hayal gücünün gelişimine dair katkılar sunacak bu yapım, gerçeklikten uzaklaşmak isteyen yetişkinlere de kapılarını kapatmıyor diyebiliriz.

Sonuç olarak teknik anlamda kusursuz ve abartılı bir film olan Alice Harikalar Diyarında 2: Aynanın İçinden, çocuklara yönelik içeriğiyle ve rengarenk dünyasıyla eğlenceli bir film vaat ediyor. Ailece gitmek için bir film arıyorsanız ve filmin çocuğunuz için eğitici olmasını istiyorsanız bu film vizyonda sizi bekliyor. Yaz tatilinin gelecek olmasıyla beraber genç izleyicilerin salonları doldurması için bir fırsat olarak görülebilir.