02.08.2017

Amélie

Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain – 2001

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kossovitz…

Audrey Tautou’yu dünyaya tanıtan ve sinema tarihine unutulmaz bir kadın karakter kazandıran Jean-Pierre Jeunet filmi, adını başrolünden alıyor: Amélie. Aslında orijinal adıyla Le fabuleux destin d’Amélie Poulain

Amélie Poulain, doktor olan babası tarafından diğer çocuklardan, kalp hastalığı olduğu gerekçesiyle, uzak yetiştirilen bir çocuktur. Büyüdüğünde, Amélie Montmartre’da bir café olan ve eski bir sirk göstericisi tarafından yönetilip, birçok ilginç kişinin çalıştığı Çift Değirmen’de garson olarak çalışmaya başlar.

Hayatı, Prenses Diana’nın öldüğü gün değişmeye başlar. Haberlerden duyduğu şoku takiben yaşadığı bir dizi olay sonucunda, bir banyo fayansının arkasında, bir çocuğun yıllar önce saklamış olduğu metal bir kutu bulur ve bu kutunun sahibini bulmak ister.

Amélie hayatı boyunca hep başka kişilerle ilgilenmiş, onlara çeşitli küçük yardımlarda bulunmuştur. Başkalarının mutluluğu yakalaması için uğraşırken, kendi yalnızdır. Sevimli karakterimiz Amélie dağıttığı mutluluğu kendi hayatında bulabilecek midir?