16.12.2020

Âşık Olduğumuz Dizi ve Film Karakterleri: Ramona ve Tracy

The Philadelphia Story: Tracy

Tracy, evlenme arifesinde olan varlıklı bir ailenin kızıdır. Fazlasıyla çekici ve kendini beğenmiş olan Tracy, eski eşi olan C.K. Dexter Haven’ın iki gazeteciyle birlikte düğün hazırlıklarına katılmasıyla eğlenceli bir hikâyenin temelleri atılır.

Bir Nevi Sınıfsal İlişkiler Zinciri

Hikâyedeki erkek karakterlere ve karakterlerin Tracy üzerindeki etkilerine bir göz atalım.

C.K. Dexter Haven:

Tracy’nin kendi sınıfına ait bir erkek. Eski eşi olan Dexter, Tracy’e nasıl davranacağını, nelerden hoşlanacağını biliyor. Kendi sınıfına mensup olan Dexter, oldukça emin tavırlarla hareket ediyor; davranışlarıyla her şeyin kontrol altında olduğunu hissettiriyor. Tracy’i fazlasıyla iyi tanıyan biri, hatta o kadar iyi tanıyor ki Tracy’nin bile kendi hakkında bilmediği şeyleri biliyor.

Macaulay Conor:

Gazeteci olan Mike (Macaulay) entelektüel olarak donanımlı, Tracy ile arasındaki sınıf ayrımının oldukça farkında. Tracy ile ayrı sınıfta olmadıklarını biliyor, hatta Tracy’nin ait olduğu sınıftan nefret ediyor. Fakat üst sınıfın çekiciliğine kendini kaptırmadan edemiyor. Bir şekilde kendini Tracy’nin büyüsü altına girmiş olarak buluyor. Üst sınıfın o çekici, güzel üyesine teslim oluyor. Tracy’nin güzelliği diğer iki erkek gibi Mike’ı da fazlasıyla etkiliyor.

George Kittredge:

George’un hikâyenin başından beri Tracy’e ne kadar da uygun olmadığını görüyoruz. Mike’ın bile Tracy karşısında bir şansı varken George konumu ne olursa olsun bu sınıfın “sahte” bir üyesi olduğunu her sahnede gösteriyor. İşçi olarak başlayıp, kendi başında yükselen biri George. Tam olarak Amerika’nın yaymak istediği kapitalist düşüncenin vücut bulmuş hali, Eğer işçi olarak fazla çalışırsanız tıpkı patronlar gibi olursunuz. George, maddi olarak ne kadar üst basamaklara çıkıyor olsa da onların yaşamıyla arasında çok büyük bir fark var. Dexter, Tracy bunun başından beri farkında, Tracy’nin güzelliğinin yanı sıra George’u o sınıfa ulaştırmak için Tracy en önemli basamak, bu yüzden George için bu evlilik oldukça önemli.

12