24.11.2016

Bana Git De

Handan Öztürk’ün yönettiği  Bana Git De  filminin oyuncu kadrosunda Tayanç Ayaydın, Atiye, Seyyal Taner ve Birsen Dürülü yer alıyor.

Bana Git De, 25 Kasım 2016′da vizyona giriyor !

Annesi ve babası yurt dışına işçi olarak gittiği zaman Ali ile ablası Elif’i, babaanneleri ve dedelerine emanet etmiş, onlar da torunlarını, Doğu Anadolu’nun bir köyünde sevgiyle büyütmüşlerdir.

İlkokula kadar köyde büyüyen Ali henüz popüler kültürün yutmadığı bu ortamda kadim müzikleri, sesleri ve daha da önemlisi o sıcak insan ilişkilerini tanıyarak büyümüştür.

Ruhuna sinen bu tat ve müziğin yarattığı saf coşku, daha sonra İstanbul’un en iyi gitaristlerinden biri olan Ali’yi terk etmez. Onun piyasa müziğinin bir parçası olmasını alttan alta engeller. Hedefine ulaşmak bir yana, onun kendisini yuttuğunu, yok ettiğini fark eder. Her şeyi arkasında bırakarak kendisini ve varoluşun anlamını bulmak için yollara düşer.

Ali’nin bu yolculuğu, varoluşunu ve hayatının müziğini bulmakla özdeşleşir. Küçük iken ona “Eğer müziğe gerçekten ruhunu verirsen bir gün şarkının birinde Yaratılışın sesini duyar ve ölümsüz olursun” diyen babaannesinin sözleri yolculuğunun mottosunu oluşturur.

Kaçışının ve arayışının iç içe geçtiği bu yolculuğu uzak bir durağında genç ve güzel Leyal ile karşılaşır. Leyal ise Ali’nin tersine ünlü bir şarkıcı olmak için bu küçük kasabanın dar ve baskıcı hayatından kaçarak İstanbul’a ulaşmaya çalışan genç ve güzel taşralı bir kadındır. Hayat Leyal’e çok şefkatli davranmamıştır. Olağanüstü bir müzik yeteneğine ve ilahi bir sese sahip olan Leyal de hayat gailesi ve maço kültürün gölgesinde kaybolma endişesi taşımaktadır. O da bu makûs kaderini değiştirmek ve yeteneklerinin peşinden gitmek için Ali gibi her şeyi arkasında bırakıp yollara düşmüştür.

Karşısına çıkan ve Ali’yi büyüledikten sonra ortadan kaybolan Leyal’i bulmakla, varoluşunun anlamını ve babaannesinin küçükken ona söylediği o “ölümsüz şarkıyı” bulma amacı artık Ali için iç içe geçmiştir. Ne yazık ki bir bakıma o “ölümsüz şarkı”nın simgesi haline gelen Leyal’in trajik hikâyesinin bütününü öğrendiğindeyse Leyal’e ulaşması iyiden iyiye sarpa sarar.

https://www.youtube.com/watch?v=EoSXM6WzX2s