10.09.2020

Uzun Zaman Önce

Cihan Sağlam’ın yönetmenliğini yaptığı ve oyuncu kadrosunda Onur Dikmen (Ahmet), Serdar Orçin (Mehmet), Nihan Okutucu Dengiz (Sevgi), Reha Özcan (Salih), Ümit Çırak (Osman), Esra Bezen Bilgin (Nergis), Zeynep Kaçar (Nuran), Sevinç Erbulak (Saadet), Murat Garipağaoğlu (Vedat), Sedat Kalkavan (Erdoğan) bulunan Uzun Zaman Önce 11  Eylül’de vizyonda.

Gecenin bir yarısı, kasabanın uzağında bulunan köhne bir gaz istasyonundaki Mehmet’in telefonu çalar. Arayan, korku ve endişe içerisindeki kardeşi Ahmet’tir. Hayatlarının en uzun ve karanlık gecesine adım atan iki kardeş, suç ortağı oldukları cinayetin kefaretini ödemeye hazır mıdır?

 Doğup büyüdükleri Anadolu kasabasında, taş ocağı sahibi otoriter babalarının gölgesinde yaşayan iki kardeşi ve suç ortağı oldukları cinayetin ardından yaşananları konu alıyor. Film; suç ve kefaretin köklerini, baba ve oğul ilişkisinin çıkmazlarını, kadın ve erkek ilişkilerinin sevgisiz tarihini, aile kurumunun içinden anlamaya çalışıyor ve vicdan temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesi anlatıyor.