25.02.2019

Bir Evlilikten Manzaralar

Scenes From a Marriage (Scener ur ett äktenskap) (1973)

Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular: Liv Ullmann, Erland Josephson, Bibi Andersson

Bir Evlilikten Manzaralar

Her türlü meseleyi bir varoluş sorunsalı haline getirip yazdığı senaryolar ve kurduğu mizansenlerle bir hayranlık abidesi halinde kendisini takip etmemizi sağlayan Ingmar Bergman’ın bir evliliğin anatomisini çıkardığı Scenes From a Marriage (Scener ur ett äktenskap) bugün size önerdiğimiz film.

Birlikte çalışmayı sevdiği oyuncularıyla çektiği filmi Scenes From a Marriage bizdeki adıyla Bir Evlilikten Manzaralar, evlilik kurumuna dair bir film. Gerçi bir Bergman filminin çeşitli kollara ayrılarak düşünsel evrende bir gezinti vadettiğini unutmazsak bu film de vücuda gelmiş meselelerin Bergmanca bir yorumu.

Kendisinin yazıp yönettiği filmde, fetiş oyuncuları Liv Ullmann, Erland Josephson ve Bibi Andersson’u görüyoruz. Bir evliliğin yıllara yayılan öyküsünde Marianne (Ullmann) ve Johan (Josepson) sinema tarihinde kendilerine özel yerleri olan bir çifti canlandırıyorlar. Uzun yıllar boyunca temelinde konuşma ve tartışma yatan entelektüel bir birliktelik yaşayan çiftin ayrılma / ayrılamama durumlarına tanıklık ederiz. İzleyenlerin mutlaka ilişkilere ve kadın / erkek dünyasına ait anekdotlardan kendine biçecek bir pay bulabileceği filme, Bergman’ın filmografisi içinde özellikle sevenlerinin ilgisini esirgememesi gerekiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_KA8fwi5u-s