24.08.2022

Captain Marvel: Yeni Avengers

Güney YURDAKUL

Captain Marvel, 2008 yılından bu yana süregelen Marvel sinema evreninin yirmi birinci filmi olarak karşımıza çıkıyor. Bu serinin sonuna yakın zamanda Avengers: Endgame ile bir nokta konulacak. Bu zamana kadar sevilen karakterlerin bir araya gelerek sırt sırta savaştığı büyük filmleri de izledik fakat 2008 yılında Iron Man filmiyle başlanıp 8 Mart 2019’da vizyona giren Captain Marvel filmiyle anlatılmaya devam eden hikayenin, sonu yaklaşıyor. Ayrıca, Avengers: Infinity War filminin sonunda Carol Danvers, nam-ı diğer Captain Marvel’ın bir sonraki filmde önemli bir rolü olacağını da öğrenmiştik. Bu durum da haliyle Captain Marvel filmini olduğundan daha önemli bir noktaya taşıyor.

 

Geçmişini Arayan Bir Kahraman

Film, Brie Larson’un canlandırdığı Carol Danvers’ın iki farklı uzay ırkının mücadelesinin ortasında geçmişini ve kim olduğunu hatırlamaya çalışmasını ve bu sırada da yeni kimliğini keşfedişini konu alıyor. Film, hızlı bir giriş yapıyor ve ilk çeyrek boyunca yüksek tempolu ilerliyor. Temelde bir kahramanın doğuş hikayesi anlatılsa da bu durum izleyiciye alışılagelmiş düz bir şekilde aktarılmıyor. Kahramanımız, güçlerini kazanışından öncesini hatırlamakta güçlerini kazanış şeklinden dolayı zorluk yaşıyor. Hafızasındaki ,önceki hayatına dair, anılarına erişemiyor. Carol, geçmişini keşfetmeye başladıkça biz seyirciler de onun hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlıyoruz.

Yaşanan olaylar, kahramanımızı, o zamanlar 90’ları yaşamakta olan Dünya’ya sürüklüyor. Film, mekan olarak yüzünü Dünya’ya çevirdiğinde Marvel’ın yarattığı geniş evrenin yapı taşlarından olan Nick Fury ve Agent Coulson da Carol Danvers’a eşlik ediyor. Bu birliktelik de filmin kendi içinde ivmeyi yakaladığı anları oluşturuyor.

Hikayenin temeli alışılageldik olsa da film kendisini, izleyiciye sunduğu ve vaat ettiği detaylar ile izlenilebilir ve keyif alınabilir hale getiriyor. Filmin Dünya’da geçen kısımlarında 90’ların getirilerini yer yer görsek de bu yetersiz kalıyor. Her Marvel filminin olmazsa olmazı olan mizah, yer yer durum komedisi yer yer de 90’lar dönemine atıfta bulunularak uygulanıyor. Espriler, genel olarak niteliğinden yana sizi üzmeyen fakat niceliğinden yana canınızı sıkan düzeyde. Zira filmin bazı noktalarında, hikayenin içine girmenizde ve anlatılan dramatik sahnelere odaklanmanızda önünüzdeki tek engel, yapılan gereksiz mizah oluyor.

Brie Larson ve Carol Danvers

Captain Marvel’ı kimin oynayacağı ya da kimin oynayabileceği Marvel’ın seçimini yapışından bu güne kadar tartışıldı, tartışılmaya da devam ediyor. Brie Larson’ın fragmanların aksine filmdeki görünüşü ve karizması, olumsuz düşüncelerin aksine gayet iyi. Brie Larson, ön yargıları yıkan role yakışan bir performans sergiliyor. Yan rolde de Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı Nick Fury karakteri filmi yukarı taşıyan unsurların başında geliyor. Görsellik ve efektler gözünüze ucuz gelmiyor ve sizi etkiliyor. Film içerisinde epik bir savaş sahnesi barındırmıyor fakat Captain Marvel’ın güçlerinin güzel bir şekilde gösterildiği sahnelere tanık oluyoruz.

Bir Filmden Daha Fazlası

Captain Marvel, Marvel’ın ilk solo kadın süper kahraman filmi olmasıyla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde vizyona girerek güçlü kadın olgusunu yansıtmayı hedefliyor. Ayrıca, Marvel’ın gelmiş geçmiş en büyük filmi Avengers: End Game’den önceki son film olmasından dolayı başlı başına değerlendirilmesi zor olan bir film.

Captain Marvel, hikâyeye hizmet etmediği halde filme koyulan gözle görülür mantık hataları ve yer yer Brie Larson’ın başrolden çok yardımcı karaktermiş gibi gösterildiği kısımlara rağmen Carol Danvers’ın kendini yeniden keşfedişini, basit ama güzel anlatan keyif dolu ve sizi heyecanlandıracak bir film olmayı başarmış. Filmin bitimi ardından bizi iki “after credit” sahnesi bekliyor. Film bittikten hemen sonra başlayan kısa sahne, sizi Endgame’e hazırlıyor. Tüm jenerik aktıktan sonra da film ile alakalı mizah dolu bir sahne var.

Keyifli seyirler dileriz.