20.06.2016

Çizgi Ötesi: 5 Centimeters Per Second

5

Adını Japonya’nın ünlü kiraz ağacı çiçeğinin açılış hızından alan 5 Centimeters Per Second, etkileyici bir romantik anime. Daha önce 2013 yapımı “Kelimelerin Bahçesi” ile bu satırlarda andığımız Makoto Shinkai, “Saniyede 5 Santimetre”yi yazıp yöneten isim. 1 saat gibi bir zaman dilimi içinde çok şey anlatan “Saniyede 5 Santimetre”, aslında romantik bir aşk hikâyesinden çok daha fazlası.

Saniyede 5 Santimetre, romantik bir aşk hikâyesini anlatırken bunu yıllara ve öykülere yayıyor. 1 saat içinde üç bölümden oluşan bir film izliyoruz. İlk bölümde Takaki ve Akari adlı iki çocuğun aralarındaki dostluğu ve bu dostluğun ilerleyen yaşla birlikte aşka evrilmesini izliyoruz. Ailelerinin işleri nedeniyle yer değiştirmek zorunda kalan iki çocuk, mektuplar aracılığıyla aralarındaki bağın kopmasına izin vermez. Tek bir gün görüşebilmek için fedakârlıkta bulunmaktan da çekinmez.

İkinci bölümde Takaki artık lisededir. Akari’nin de lisede olması gerekir. Ama artık aralarındaki o bağ, eskisi gibi değildir. Lisede Takaki’nin etrafında olan başka bir isim vardır: Kanae. Ne yapacağını bilmeyen, geleceğe ilişkin plan yapamayan, Takaki’ye umutsuzca âşık olan bir genç kız Kanae. Kanae bu aşkı yalnız başına yaşar. Takaki’nin aklı hâlâ Akari’dedir. Ancak Akari yoktur.

5c

Üçüncü bölümde ise Takaki, çalışan bir genç yetişkindir. Ona yine âşık olan biri vardır, ama onun duygularıyla pek haşır neşir olmayız. Sadece Takaki’nin rutine bağlanmış hayatını ve bunun Takaki üzerindeki etkisini gözlemleriz. Her sabah kalkar, işe gider, çalışır, akşam olunca eve döner. Bunun haricinde hiçbir şey yoktur hayatında. İçinde bir boşluk büyütür. Hâlâ Akari’yi düşünür. Oysa Akari’nin hayatında başka biri vardır artık, evlilik hazırlığı yapmaktadır.

Takaki’nin hayatından kesitleri izlediğimiz filmin her bölümünde atmosfer Takaki’nin hayatını simgeler. Takaki, ilk bölümde Akari’yi görebilmek için zorlu kış şartlarında korkunç bir yolculuk yapar. Soğuk, açlık, yorgunluk dört bir yandan saldırırken o sadece Akari’yi düşünmekte ve bir an önce ona ulaşmak istemektedir. İkinci bölüm ise soğuk teknoloji atmosferini taşır. Liseyi okuduğu yere yakın bir yerden uzaya bir uydu fırlatılır. Takaki’nin etrafında bununla ilgili objeler vardır. Takaki de teknoloji gibi soğuk, kendisine ilgi gösteren Kanae’yi görmezden gelen bir delikanlıdır. Üçüncü bölüm ise yetişkinliğin getirdiği yükümlülükler ve sorumluluklarla boğuşurken bir yandan hayatının bağlandığı rutinden rahatsız olan ve buna son vermek isteyen biridir.

Simgelerle duyguları başarıyla birbirine bağlayan Saniyede 5 Santimetre, hem görselliğindeki detaylarla hem de müzikleriyle etkisinden kolay kolay çıkılamayacak bir film. Yönetmenin kendine özgü sade ama duygusal anlatım biçimi de filmin etkileyiciliğini artırıyor.

 Filmin son 4 dakikası, güzel kapanış şarkısıyla…