29.05.2016

Çizgi Ötesi: Ernest & Celestine

 

Fransız animasyonlarının, Hollywood animasyonlarına göre daha sade, daha naif, daha insana dokunur yapımlar olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Le tableau, L’illusionniste, Les contes de la nuit gibi yapımlar hem sadeliği hem de sahip oldukları gösterişsiz atmosferle çok şey anlatabilmeleri ile animasyon izleyicisinin gözünde ayrı bir yere sahiptir. Ernest & Celestine‘i de bu filmler arasında sayabiliriz.

Sadece ayılar ve farelerden ibaret bir dünyada geçer Ernest & Celestine. Fareler aşağıda, ayılar ise yukarıda yaşar. Ve bu iki sosyal grup da birbirinden hazzetmez. Fareler için ayılar; kötü kalpli, bulduklarında fareleri canlı canlı yiyen, korkunç yaratıklardır. Ayıların gözünde fareler ise; korkutucu, tiksindirici, pis varlıklardır. Yani bu iki sosyal grubun bırakın arkadaş olmalarını, aynı ortamda bulunmaları bile imkânsızdır.

Celestine, ressam olma hayali kuran ama zorla dişçi yapılmaya çalışılan bir faredir. Yetimhanede büyüyen Celestine, kendisine empoze edilmeye çalışılan toplumsal değer yargılara küçüklüğünden beri kendince karşı gelmektedir. Yolu Ernest ile kesiştiğinde ise haklı olduğunu görür. Ernest, sanatçı olma hayali kurmuş, ama ailesindeki bireyler gibi hukuk okuyup hakim olması gerektiği telkininde bulunulmuş, sonrasında ise kendi yolunu çizerek sokak sanatçısı olan bir ayıdır. Açtır ve karnını doyurmak için çöpleri de karıştırır, hırsızlık da yapar.

Ernest Celestine

İkilinin yaptıkları işlerden dolayı polislerle başı derde girer. Hem kutup ayısı polisler hem de fare polisler Ernest ve Celestine’in peşindedir. Bir süre Ernest’in evinde mutlu bir şekilde yaşayıp izlerini kaybettirseler de sonunda yakalanacaklardır. Kutup ayısı polislerin eline düşen Celestine de fare polislerin eline düşen Ernest de arkadaşının yerini karşı tarafa söylemez. Ve ikisi de yargılanırken arkadaşını savunur. İki farklı türün arkadaş olamayacağı gibi bir toplumsal önyargının öne çıktığı mahkemede Ernest ve Celestine bu önyargıyı yıkmayı başarır.

Hem arkadaşlık gibi bir temanın öne çıkmasıyla duygusal bir yapım olan hem de inceden inceye getirdiği toplumsal eleştirisiyle her yaştan izleyiciye hitap eden Ernest & Celestine, katıldığı pek çok festivalden ödülle dönmüştür. 2014 Oscarlarında “En İyi Animasyon” ödülünü Frozen’a kaybeden film, Cannes Film Festivali’nde “Yönetmenlerin 15 Günü” seçkisinde gösterilip mansiyon ödülüne layık görülmüş, Cesar Ödülleri’nde de en iyi animasyon film ödülünü kazanma başarısı göstermiştir. Ernest & Celestine, sisteme boyun eğmeyen ve imkânsızı başarmaya çalışan iki toplumdan soyutlanmış karakterin önyargıların yönettiği bir dünyada ayakta kalma çabasını anlatıyor.