17.04.2016

Çizgi Ötesi: Hotarubi no Mori e

hotarubi 

Hotarubi no Mori e (To the Forest of Firefly Lights) – 2011

 Japon anime dünyası engin bir deniz. Anime diziler ayrı bir dünya, filmler ayrı. Filmler içinde de çeşitlilik söz konusu. “Hotarubi no mori e” de bu anime film dünyasına renk katan yapımlardan.

Yuki Midorikawa’nın yazıp Takahiro Ômori’nin yönettiği bu şirin anime; renkli, gizemli, dugusal bir 45 dakika vadediyor izleyiciye.

Yazlarını amcasının yanında geçiren Hotaru, altı yaşlarındayken ormanda kaybolmuş ve Gin adında bir gizemli varlık ile karşılaşmıştır. Gin insan gibi görünse de bir insan değildir, hatta kendisine yapılan büyü yüzünden bir insan, tenine dokunduğu anda yok olacaktır. İlk karşılaştıklarında Hotaru’nun ormandan çıkıp evine ulaşmasına yardım eden Gin ve Hotaru arasında bir dostluk başlar. Ancak bu dostlar birbirlerini yalnızca yazları görebilmektedir. Hikâyenin aynı zamanda anlatıcısı olan Hotaru, yıllar geçtikçe büyüyüp değişse de Gin hep aynı kalır. Yazın her gününü birlikte, ormanda geçiren ikili arasındaki bağ gittikçe kuvvetlenir.

Adım adım ilerleyen, bunu yaparken izleyiciyi sıkmayan animeyi izlerken bir “mutlu son” beklentisine girmek son derece doğal. Karakterlerin sevimliliği, içtenliği, temiz kalpliliği olması gerekenin bu olduğu izlenimini bırakıyor. Arkadaşlık olarak başlayan ilişkinin zaman geçtikçe romantik bir ilişkiye dönüşmesi de animeyi izleyenlerin “mutlu son” beklentisini artırabilir.

Ruhani bir atmosfer, gerçeküstü varlıklarla dolu bir orman, Japon kültürüne özgü şenlik gibi Japon kültürünün önemli unsurlarının yer aldığı animede, Gin ve Hotaru’nun buluştukları yer bile Japonya’daki Kumamoto Bölgesi’nde yer alan bir tapınağın çizgiye dönüşmesiyle izleyiciye sunulmuş.

 İç açıcı manzaralar, kullanılan canlı renkler ile görselliğin ön planda olduğu yapımda müzikler de önemli bir yer tutuyor. En can alıcı noktalarda beliren melodi, animenin duygu yoğunluğunun artmasında önemli bir faktör. İzlerken -daha önce bu satırlarda yer bulan- “Kelimelerin Bahçesi”ni anımsatabilir bu yapım. Yine 45 dakika içinde anlatmak istediğini başarıyla dile getiren, ustaca hazırlanmış Japon animelerinden biriyle karşı karşıyayız.

https://www.youtube.com/watch?v=fsBijKU_6gc