31.05.2016

Çizgi Ötesi: Inside Out (Ters Yüz)

Pixar elinden çıkan animasyonlardan beğenmediğiniz oldu mu hiç? Finding Nemo, Wall-E, Up, Ratatouille, Toy Story Hepsi de animasyonseverler için özel filmlerdir. Senaryoları, ele aldıkları konular, görsellikleri ile izleyicileri hem eğlendirmeyi başaran hem de farklı duyguları bir arada yaşatarak onları etkilemeyi bilen yapımlardır bunlar. Inside Out ile Pixar, bu başarılı animasyonlarına bir yenisi daha ekliyor.

Gün içinde yaptıklarımızı, söylediklerimizi, düşündüklerimizi, hissettiklerimizi nasıl yönetiyoruz? Zihnimizde bir kumanda merkezi varmış da bizi o yönlendiriyormuş gibi geliyor mu size de? İşte bu fikirden çıkıyor Inside Out‘un senaryosu. Filme göre zihnimizin kumanda merkezi beş duygumuz yer alıyor: Neşe, Üzüntü, Korku, Tiksinti, Öfke. Yaşadıklarımıza verdiğimiz tepkiler bu beş duygunun yönetiminde gerçekleşiyor. Bu beş duyguyu da beş sevimli karakter canlandırıyor.

Neşe, Üzüntü, Korku, Tiksinti ve Öfke, Riley‘nin doğumundan on bir yaşına gelene kadar başarılı bir yönetim sergilemiştir. Riley‘nin mutlu anılarından “çekirdek anılar”, çekirdek anılardan da kişiliğinin temellerini oluşturan “kişilik adaları” ortaya çıkmıştır. Her şey sorunsuz ilerlerken Riley ve ailesi, Minnesota’dan San Francisco’ya taşınır ve on bir yaşındaki her çocuk gibi, Riley‘nin de hayatı alt üst olur. Arkadaşlarından, okulundan, hokey takımından ayrılır ama Neşe sayesinde yeni ortama da uyum sağlayacak gibidir. Ancak bu esnada zihinde işler karışır.

Neşe ve Üzüntü’nün çekişmesi, ikisinin de kontrol merkezinden uzaklaşmasına ve Riley‘nin zihninde bir maceraya çıkmasına neden olur. Neler yoktur ki bu zihinde? Bir film stüdyosu olarak tasarlanmış Rüya merkezi, Riley‘nin en sevdiği şeyleri koyduğu Hayal Gücü Dünyası, başında güvenlik görevlilerinin beklediği bir hapishane olarak planlanmış Bilinçaltı… Tabii bir de Riley‘nin hayalî arkadaşı Bing Bong. Neşe ve Üzüntü, merkeze geri dönmeye çalışırlarken meydan Korku, Öfke ve Tiksinti’ye kalmıştır ve Riley‘nin hayatındaki her şey ters gitmeye devam eder. Kişilik adaları da birer birer yıkılır.

İnside Out

Inside Out

Film boyunca iki farklı anlatıyı takip ediyoruz: Riley‘nin yaşadığı dünya ve Riley‘nin zihin dünyası. Birbirine paralel olarak ilerleyen iki farklı senaryo bir yapımın içine yedirilmiştir. Neşe ve Üzüntü’nün çekişmesi, “biri olmadan diğerinin anlamsız olacağı” gerçeği fark edildikten sonra tatlıya bağlanır ve Riley’nin yeni kişilik adaları artık daha renklidir. Alttan alta mesaj vererek ama en çok duygusal sahneleriyle içinizi cız ettirecek bir animasyon olabilir Inside Out.

Yönetmenliğini daha önce Monster Inc. ve Up‘tan tanıdığımız, Up ile Oscar kazanan Pete Docter ile   daha önce Finding Nemo, Ratatouille ve Up gibi yapımlarda görev alan Ronnie Del Carmen‘in yaptığı, yapımı beş yıl gibi uzun bir süre alan Inside Out, bu sene adını Oscarlarda duyabileceğimiz animasyonlardan. Her yaştan animasyonseverin keyifle izleyeceği bu filmle ilgili birkaç ilginç detay verelim:

Riley’nin anı kürelerinden bazılarına diğer Pixar yapımı animasyonlardan sahneler konmuş. Up‘taki Carl ve Ellie’nin evlilik sahnesi gibi.

Ratatouille‘daki Colette’i filmdeki bir derginin kapağında görmemiz mümkün.

Animasyondaki her duygunun esinlenildiği bir şekil var. Neşe yıldız, Üzüntü gözyaşı, Öfke yangın tuğlası, Korku sinir ve Tiksinti’nin şekli de brokoliden esinlenilerek oluşturulmuş.