01.06.2016

Çizgi Ötesi: Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda, başta minik sinemaseverler olmak üzere tüm animasyon severlerin beğenisini kazanmayı başarmış bir seri. İzleyicilere olay örgüsü, muzipliği, aksiyonu ve görselliği ile kendini sevdiren serinin son filmi de diğerlerinden aşağı kalmıyor.

İlk filmde tembel, obur, sevimli panda Po’nun ejderha savaşçısı olma ve Muhteşem Beşli’ye katılma serüvenini izlemiştik. Po, burada kung fu’ya dair her şeyi yeni öğrenen bir öğrenciydi. İkinci filmde ise Po’nun geçmişinin izlerini takip etmiştik. Her defasında kendisinden beklenmeyecek hatalar yapan ama hep de yine kendisinden beklenmeyecek bir performans sergilemeyi başararak sorunları çözen, arkadaşlarını kurtaran ve yaşadığı Barış Vadisi’ni korumayı başaran Po, Çin’i büyük bir felaketten kurtarır.

İkinci filmin sonunda bir pandanın “Oğlum yaşıyormuş.” demesiyle üçüncü filmin senaryosu hakkında ipucunu almıştık. Gerçek ailesinin varlığını ikinci filmde öğrenen Po, üçüncü filmde artık ailesini bulup onlarla tanışmalıydı. İşte üçüncü film, Po’nun babasının gelip de Po’yu bulması ve onu diğer pandalarla tanıştırması ile devam ediyor. Ama tabii ki durum bundan ibaret değil. Kung Fu ustalarına zarar verme düşüncesiyle yanıp tutuşan Kai, sahneye çıkıp da ortalığa kötülük saçarken Usta Shifu da Po’nun kendi yerini almasını ister. Hem Kai ile mücadele etmesi gereken, hem bir lider olarak arkadaşlarının eğitimlerinden sorumlu olan hem de yeni kavuştuğu ailesi ve türdeşleri ile kaynaşmaya çabalayan Po, her zamanki sevimliliği ve zekâsı ile tüm sorumluluklarını yerine getirmeyi başarır. Hem zaten artık yalnız değildir, yanında babası da vardır.

Yönetmenliğini Alessandro Carloni ve ikinci filmin de yönetmeni olan

Jennifer Yuh’un yaptığı, senaryosunu ise yine Jonathan Aibel ve Glenn Berger’in kaleme aldığı Kung Fu Panda 3, yine kurgusu ve görselliği ile ön planda. Bol renkli, bol hareketli, eğlenceli (özellikle pandalar) ve esprili bir yapım. İzleyiciyi sıkmayan, duygusallığı da aksiyonu da olması gereken yerde tutan bir animasyon.

Serinin önceki filmleri gibi yine minik izleyicilerin beğenisini kazanacağı kesin üçüncü filmin, ama bu, yetişkinlerin filme uzak kalacakları anlamına gelmiyor. Aile ve dostluk temalarının ağır bastığı bir yapıma mesafeli durmak pek de kolay değil ne de olsa.