01.06.2016

Çizgi Ötesi: Kuzular Firarda 

Kuzular Firarda

 Aardman Animations, daha önce “Chicken Run”, “Wallace & Gromit” ve “Flushed Away” gibi adından söz ettiren yapımlarla karşımıza çıkmıştı. Stüdyonun bu yılki sürprizi ise dünyanın pek çok yerinde yayınlanan ve çok da sevilen çizgi dizinin sinema uyarlaması olan Kuzular Firarda (Shaun the Sheep).

Senaryosunu ve yönetmenliğini Mark Burton ve Richard Starzak‘ın yaptığı stop motion animasyon Kuzular Firarda (Shaun the Sheep), sevimli koyunların 85 dakikalık eğlenceli maceralarını sunuyor izleyiciye. Mutfağında 17 kişinin çalıştığı animasyon, kullanılan teknik ve hikâye kurgusu ile öne çıkan yapım olmasının yanında her yaştan izleyicinin keyifli izleyebileceği bir animasyon.

Sadık köpeği ve sevimli koyunları -ki bunlardan başı çeken Shaun- birlikte yaşayan çiftçi, yıllar ilerledikçe yaptığı işlerden zevk alamaz olmuştur. Artık hayvanlarıyla eskisi gibi vakit geçirmeyen çiftçi, rutin çiftlik işleriyle meşguldür. Rutinden sıkılmıştır ama her gün aynı şeyleri yapmaktan sıkılan sadece o değildir. Koyunlar da aynı dertten muzdariptir. İçlerinde en akıllısı olan Shaun öncülüğünde bir günlük tatil yapmak isterler. Ama basit bir arzu olan tatil yapma düşüncesi, onları şehre sürükleyen bir maceraya dönüşür.

Aile, hayvan sevgisi gibi temaları işleyen animasyon, eğlenceli olduğu kadar duygusal da. Aile olmanın ve aile için fedakârlık yapmanın önemini vurgulayan yapım, minik dostların sadakatini de bir kere daha hatırlatıyor. Ayrıca filmde terk edilmiş hayvanlara da değinilmiş olması, Kuzular Firarda‘ya gözümde bir artı daha katıyor.

Kuzular Firarda ‘nın en büyük özelliği, derdini hiçbir konuşmaya yer vermeden anlatabilmesi sanırım. Miniklerin kaçırıp da anlayamayacakları bir replik yok animasyonda.

Günde 2 saniyelik animasyon üretilerek, uzun emek ve çaba sonunda ortaya çıkan Kuzular Firarda; konusu, ele aldığı temaları ve başarılı kurgusuyla Akademi’nin de dikkatini çekmiş. 2016 Oscarlarına “En İyi Animasyon” dalında aday olan yapım, Altın Küre ve BAFTA’ya da aday olmuş, ancak kazanamamıştı.

Kuzular Firarda (Shaun the Sheep), özellikle stop motion hayranlarını memnun edecek bir yapım; hikâye, kurgu ve tekniği ile tüm sinema severlerin ilgisini çekebilecek bir animasyon.