24.04.2016

Çizgi Ötesi: The Boxtrolls

The Boxtrolls

The Boxtrolls (Kutu Cüceleri: Yaratıklar Aramızda) – 2014

Kutu cücesi denilen tuhaf, ürkütücü bir yaratığın elinde bir bebekle kaçmasıyla başlıyor filmimiz. Ve kırmızı şapkalı bir adam, koşa koşa beyaz şapkalı yöneticiye kutu cücelerinin bir bebeği kaçırdığını haber veriyor. Tabii ki bu durum, beyaz şapkalı yöneticinin pek de umrunda olmuyor.

Filmin ilk sahnesinde sunulan “kötü” kutu cücesi, “iyi” kırmızı şapkalı, “bencil” beyaz şapkalı imajı, film ilerledikçe “hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını” hatırlatıyor izleyiciye. Karakterlere biçilen roller değişiyor.

“Cheesebridge” denilen bir İngiliz Ortaçağ kasabasına misafir oluyoruz The Boxtrolls‘te. Herkesin çılgınlar gibi peynire düşkün olduğu, gouda’ların, brie’lerin el üstünde tutulduğu bu kasabada “beyaz şapkalı” olarak adlandırılan yönetici sınıfı, kendi rahatını düşünmekte ve peynirleriyle meşgul olmakta, kasaba halkı ise beyaz şapkalıların her şeyin en iyisini bildiğini düşünerek etliye sütlüye karışmamaktadır. Kutu cücelerinden kasaba halkını koruyan (!) ve onları yok etme görevini üstlenen kırmızı şapkalı Archibald Snatcher (ki kendisini Ben Kingsley seslendirmiştir), sırlarla dolu ve kasabada olup bitenlerin iç yüzünü bilen yegane insandır. Ne de olsa her şey onun başının altından çıkmaktadır.

boxtrolls

Kutu cüceleri ise gerçekten birer kutunun içinde yaşayan, isimlerini de kutularının üzerinde yazan kelimelerden alan yeraltı yaratıklarıdır. Cheesebridge kasabasının altında yaşayan ve geceleri yüzeye çıkıp da buldukları atık malzemelerden bir şeyler yaratan bu yaratıklar, aslında birer mucittir. Kasabalıların anlattıkları korku hikâyelerine konu olmaları ise onlara yapılan haksızlıktır.

İyi ile kötünün mücadelesinde arada kalan iki çocuk vardır sadece. Aile, sevgi ve güven arayan Eggs ve Winnie, büyüklerin tasalarından azade gerçeği ortaya çıkarma çabası içindedirler. Bunu yapmak tabii ki onlar için kolay olmayacaktır.

Graham Annable ve Anthony Stacchi‘nin elinden çıkan bu farklı animasyon, Alan Snow’un fantezi macera kitap serisi “Here Be Monsters”tan uyarlanarak sinema izleyicisiyle buluşturulmuş. 2015 Oscarlarına “En İyi Animasyon” dalında aday olup büyük ödülü kazanamasa da 3D, stop-motion ve bilgisayar üretimini ustalıkla bir araya getiren, hikâyesi ve anlatımıyla özel bir animasyon The Boxtrolls.