01.06.2016

Çizgi Ötesi: Wallace and Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

“Wallace and Gromit”, “Shaun the Sheep” gibi büyük bir emekle televizyon izleyicinin karşısına çıkmış bir seri. Aardman Animations’ın büyük projelerinden olan bu animasyon serisi, sinemaya uyarlanarak bir kez daha ne denli başarılı bir yapım olduğunu ortaya koymuş.

2005 yapımı “The Curse of the Were-Rabbit”, bir çeşit stop-motion tekniği olan “clay animation” ile çekilmiş. Üzerinde ciddi bir emek var yapımın. Nitekim bu emeğin karşılığında da 2006 Akademi Ödüllerinde “En İyi Animasyon Film” ödülünü almış film. Hem de “Corpse Bride” ve “Howl’s Moving Castle” gibi iki başarılı animasyonu geride bırakarak…

“The Curse of the Were-Rabbit”i bu denli başarılı kılan nedenler arasında, çekim tekniğinin başarılıyla uygulanmasını, detaylara verilen önemi, kullanılan renkleri sayabiliriz. Çünkü gerçekten bu noktalardan baktığımızda çok başarılı bir animasyon görüyoruz. Ama animasyona başarıyı getiren asıl etken senaryosu.

Peynire fazlasıyla düşkün bir mucit olan Wallace, sakin ve sadık köpeği Gromit’le birlikte yaşar. Evleri, Wallace’ın mucit yönünü fazlasıyla ortaya koyar. Bu ikili, Anti-Haşere şirketi olarak yaşadıkları kasaba halkının hayatını kolalaştırma çabası içindedirler. Yaptıkları şey ise yakında düzenlenecek olan bir sebze yarışması için sebzelerinin büyütme çabası içinde olan kasabalıların sebzelerini tavşanlardan kurtarmaktır. Anti-Haşere’nin sloganı ise “insancıl”dır. Wallace ve Gromit, yakaladıkları tavşanlara evlerinin bodrumunda bakmaktadırlar. Lakin bir gün Wallace yeni icadını kullanmak ister. Amacı, tavşanların düşüncelerini tersine çevirmektir. Onları sebzelerden soğutmak ister. Ama işler pek yolunda gitmez ve ortaya kurtadamvari bir “were-rabbit”, yaramaz tavşan çıkar. Dolunayda şekil değiştiren bu devasa canavar, kasaba halkının başına bela olur. Hem de sebze yarışmasına çok kısa bir zaman kala…

Oldukça karanlık bir atmosfere sahip olan film, korku filmi havası taşır. Dahası korku filmlerine dair hatırlatmalar da içerir. “Kurtadam”ın yanı sıra, “King Kong” ve “Frankenstein’ın Laneti”ni andıran sahneler görebilirsiniz bu filmde. Ama sonunda filmdeki en akıllı karakter olan sevimli Gromit’in çabasıyla her şey tatlıya bağlanır.

Yönetmenliğini Steve Box ve Nick Park’ın yaptığı “The Curse of the Were-Rabbit”, uzun bir emeğin sonunda -ki filmin yapım süresi 5 yıl sürmüş- elde edilmiş başarılı bir animasyon.

https://www.youtube.com/watch?v=ijV176lGLK8