01.06.2016

Çizgi Ötesi: The Good Dinosaur

Pixar’dan aynı yıl içinde iki animasyon izlemek pek rastlamadığımız bir durum. Hem Inside Out‘u hem de The Good Dinosaur‘u (İyi Bir Dinozor) 2015 yılında animasyonseverlerle buluşturan Pixar, The Good Dinosaur‘da sevimli ve duygu yüklü bir hikâyeye imza atmış.

Yönetmenliğini, daha önce The Incredibles ve Ratatouille‘da görev alan Peter Sohn’un yaptığı filmin senaryosunu Bob Peterson’ın başını çektiği bir ekip kaleme almış. Bob Peterson, Up ve Finding Nemo gibi klasikleşmiş Pixar animasyonlarının senaryolarında da parmağı olan bir yazar. Yalnız, bu kez ortaya koyulan senaryo çok da orijinal değil.

Bundan altımş beş milyon yıl önce dünyaya çarpıp da dinozorları yok ettiği varsayılan göktaşını biliyorsunuz değil mi? İşte bizim hikâyemiz, o göktaşının dünyayı teğet geçtiği, insanların ve dinozorların aynı dönemde yaşadığı bir alternatif evrende geçiyor. Burada işler biraz karşık. Yerleşik hayata geçip tarım yapan, medenileşmiş dinozorlarla henüz medeniyetin m’sinden haberi olmayan, sahiplenilesi sevimli hayvan görünümündeki insanları buluyoruz bu evrende.

Arlo, iki kardeşi ve ebeveynleriyle bir çiftlikte yaşamaktadır. Kız kardeş Libby akıllı olan, erkek kardeş Buck, kas gücü yerinde olandır; ama Arlo, bilmediği şeyden korkan, ihtiyaç duyduğu cesareti içinde bir türlü bulamayan, bir iş başarmanın simgesi olan “işaretini bırakamayan”, bu yüzden de anne ve babasını endişelendiren, iyi olandır. Babasının ona verdiği son görev ise Arlo’nun hayatını değiştirecektir. Ambardan mısırları çalan yaratığı yakalama görevini üstlenen Arlo, böylece bir yavru insan yaratığıyla tanışacaktır. Düşmanlık hisleriyle başlayan Arlo-insan yavrusu ilişkisi, bir talihsizlik sonucu evlerinden uzaklaşmalarıyla dostluğa dönüşecektir. Yollarını kaybeden, çeşit çeşit yaratıkla karşılaşan, bir dünya tehlike atlatan ikilinin, eve dönme yolunda hem aralarındaki bağ kuvvetlenecek hem de Arlo, korkularıyla yüzleşip içindeki “cesur Arlo”yu keşfedecektir.

İki Pixar animasyonunun aynı yıl gösterime girmesinin de bir nedeni var aslında. İyi Bir Dinozor, bir dizi talihsizlik yaşamış projelerden biri. Animasyonun planlanan gösterim tarihi Mayıs 2014 ve yönetmeni de Bob Peterson iken, 2013’te Peterson’ın elinden projenin alınmasıyla her şey tepetaklak olmuş. Bunun yanında hikâyede yaşanan problemler, yaratıcı farklılıklar, Pixar’daki film yapımları arasındaki çoklu görevler ve kalite düşüşü, bu filmin tarihinin ötelenmesine neden olmuş.

İyi Bir Dinozor‘un harika bir görselliği var; her şey olağanüstü gerçekçi, efektler harika, böyle müthiş bir arka planda Arlo ve Spot’un (Benek – insan yavrusu) çizimleri çok ilkel gibi görünebilir belki biraz. Ama bunun izleyiciyi rahatsız ettiğini söylemek zor. Hikâyesi sayesinde karakterleriyle izleyicilerin (her yaştan izleyicinin) kolaylıkla bağ kurabileceği bir yapım olmuş. Ama başta da değindiğimiz gibi senaryonun orijinal olduğunu söylemek zor. Aile, dostluk, sevgi temalarıyla örülmüş bir büyüme hikâyesi izliyoruz. Şu an’a kadar izlediğiniz pek çok animasyonu hatırlatabilir size bu film. Senaryosuyla izleyiciyi şaşırtmasa da işlediği temalar, görselliği ve sevimli karakterleriyle kendisine bir şans verilmesi gereken bir yapım.