29.09.2017

Denis Villeneuve Cleopatra’nın Yönetmenliği İçin En Güçlü Aday

Denis Villeneuve Cleopatra’nın Yönetmenliği İçin En Güçlü Aday

Elizabeth Taylor’un Cleopatra’yı canalndırdığı unutulmaz Cleopatra filminden beri Hollywood’un Cleopatra’ya olan takıntısı biliniyor. Hatta bir zamanlar Soderbergh de Catherine-Zeta Jones’un başrolünde olacağı bir Cleopatra müzikali denemişti. Bundan daha iddialı bir yapım ise Angelina Jolie’nin Cleopatra olacağı Stacy Schiff’in Cleopatra: A Life uyarlaması olacak David Fincher yapımı bir Cleopatra filmiydi fakat Fincher bu projeden vazgeçti. Bu proje için yeni bir yönetmen arayan Sony, yeni ismini bulmuş sayılır: Denis Villeneuve.

Son olarak yönettiği Blade Runner 2049 ile revaçta olan, hep hayalini kurduğu Dune filminin remake’ini yapmayı planlayan ve Craig tarafından Bond serisinin yeni filmine ısrarla istenen Villeneuve, Cleopatra projesi için baş aday konumunda bulunuyor. Deadline’a göre Bond serisinde çalışmak istemeyen Villeneuve, Dune’u çekerken aynı zamanda Cleopatra’nın da yönetmen koltuğuna geçmeyi düşünüyor. Villeneuve’nin seçiminin ne olacağını bilemesek de birçok film için onun düşünülmesi, adını büyük yönetmenler arasına yazdırabilmesi için şansı olduğuna dair bir referans.

Cleopatra projesinin David Scarpa, Eric Roth ve Brian Helgeland’ın senarist olması nedeniyle senaryo anlamında güçlü bir film olacağı düşünülse de eğer Jolie oynamayacaksa yeni bir aktris bulma çabalarına bir an önce başlanmalı.

İşte senaryonun bir sinopsisi:

‘’Sarayı oniks ve altın ile parlamasına rağmen onun siyasi gücü ve cinsel entrikalarından daha zengin değildi. Bunların dışında, Cleopatra kurnaz bir stratejist ve usta bir müzakereciydi. İki defa evlendi, ikisinde de kardeşiyle. İlkine karşı acımasız bir iç savaş başlattı, ikinciyi zehirledi. Ensest ve suikast aile spesiyalitesiydi. İki önde gelen Romalı’dan, Julius Caesar ve Marcus Anthonius’dan birer çocuğu vardı. Anthonius ile yeni bir imparatorluk oluşturmaya çalıştılar ve bu ikisinin de sonunu getirdi. Cleopatra’nın güzelliği fazla öne çıktığı için onun hakkındaki bir çok şey tarihe gömüldü. Stacy Schiff, ölümü dünyada yeni bir düzen başlatan kraliçe hakkındaki gerçekleri ve kurguları cesurca açıklıyor.’’

İlerleyen haftallar Villeneuve’nin yol haritası hakkında daha fazla şey gösterecektir ancak şu bir gerçek; tercihi ne olursa olsun, piyasada en çok aranan adam olması bizi daha fazla heyecanlandırmazdı.

Haber: Çağdaş Bölücek