07.06.2016

Diğer Kahramanlar Kimin Umurunda, “Deadpool” Huzurlarınızda

Marvel’ın süper kahraman filmleri arasında her zaman ayrıksı bir yerde bulunan Deadpool sonunda sinemaya uyarlanmayı başardı. En son “Wolverine” filminde karşılaştığımız bu karaktere destek o günden bu güne kadar çığ gibi büyümeye başlayınca stüdyolar bu duruma kayıtsız kalamadılar. Bunun sonucunda da başrolünde Ryan Reynolds’ın olduğu Deadpool ortaya çıktı. Çoğunlukla bir süper kahraman kostümü altında izleyebileceğimiz Ryan Reynolds, oyunculuğuyla olmasa bile, sesini kullanışıyla filme son derece artı değerler katmayı başarıyor.

Deadpool’un konusuna değindiğimiz an spoiler tehlikesiyle baş başa olabileceğimden dolayı konusunu kısaca intikamcı bir anti kahramanın geçmişe geri dönüşlerle dolu paralel bir kurguyla, nasıl Deadpool’a dönüştüğünün anlatıldığı bir film olarak özetleyebiliriz. Çok yüzeysel bir özet olsa da, eminim sevilen bu karakterin hikâyesini filmin içinde keşfetmediniz daha hayırlı olacaktır.

Deadpool’u diğer Marvel karakterlerinden ayıran en büyük özelliği tonla acı yaşamasına rağmen hikayesini olabildiğince esprili işlemesi denilebilir. Film kendisiyle dalgasını geçerken, bir yandan da Hollywood sektörüne inanılmaz taşlamalarda bulunuyor. Hatta filmin başlangıç jeneriğinden tutun da, son jeneriğin sonunda ortaya çıkan ek sahnede bile bu iğneyici mizah anlayışını sonuna kadar görebiliyoruz.

Tabii Deadpool’un dokundurduğu noktalar arasında sadece stüdyo sistemi de yok. Sinema dünyas hakkında inanılmaz tespitlerde bulunurken, acımasız gerçekleri tüm cesur tavrıyla izleyicisiyle paylaşıyor. Bir anlamda süper kahraman filmlerinin Big Short’u diyebileceğimiz film, başrol oyuncusundan tutun; filmin içeriğindeki oyuncu seçimleri, teknik seçimler, diğer Marvel filmlerine kadar her türlü duruma göndermeler yapıp, kinayeleriyle izleyiciyi her anında eğlendirmeyi başarıyor. Öyle ki zaman zaman öyle espriler yapıyor ki gülmekten filme konsantre olamıyorsunuz. Bu özelliğinden dolayı filmi aksiyon komedi olarak adlandırabiliriz. 2016 yılının komedi filmleri bakımından karnesinin her geçen daha iyiye gitmesi komedi severler açısından umut verici bir durum olarak not edilebilir. Deadpool da eğlenceli mizahi yanıyla bu dalgaya katkıda bulunanların başında geliyor.

Ana karakterin edepsiz tavrından dolayı, film küçük izleyicilere direkt olarak hitap etmiyor denilebilir. Çünkü şiddet sahnelerinde kan ve vücut parçalarının havada uçuşması, cinselliğin çekinmeden sergilenmesi ve zararlı maddelerin gırla gitmesinden dolayı Deadpool yetişkin kitleye daha çok hitap ediyor diyebiliriz.

Filmin belki de en eleştirilebilecek kısmı karaktere giriş filmi olmasından kaynaklı olarak genel hikaye denilebilir. Tamam, film inanılmaz derecede zekice diyaloglara ve tatmin edici aksiyon mizansenlerine sahip bir film olmasıyla bir adım öne çıkıyor. Ancak Deadpool çizgi romanlarına baktığınızda daha yaratıcı hikayeler görmek mümkün ve bu potansiyel insanı daha da heyecanlandırıyor. Bu yüzden de bu hikayeleri beklemeye doyamadığımızdan giriş hikayesi, klasik bir şekilde anlatılmasa da, süper kahraman filmlerinde gördüğümüz dönüşüm hikayelerinin anlatıldığı gibi anlatılıyor. Bu küçük ayrıntıyı sımarıklık olarak kabul edelim. Serinin ilerleyen bölümlerinde seviye daha da yükselebileceğinden şimdilik keyfini çıkartmakta fayda var.

Tabii yazının içinde her ne kadar süper kahraman vurgusu yapsak da, Deadpool için bu tabir göreceli bir kavram denilebilir. Çünkü Deadpool süper kahramanların yaptığı erdemli davranışlarla pek ilgilenmiyor. Bu yüzden de ona anti kahraman demek biraz daha uygun olabilir. Gerçi kendisi bu konuda çok hassas olsa da, Wade’den Deadpool’a dönüşüm sürecinde ve dönüştükten sonra yaptığı her hamle istese de, istemese de son derece erdemli davranışlar olarak söylenebilir. Bu bağlamda kendini çürüten Deadpool her şeye rağmen süper kahraman klişeleriyle dalga geçen son derece eğlenceli bir film olarak aklımızda yer ediniyor.

Sonuç olarak edepsiz, hınzır, eğlenceli bir filmle karşı karşıyayız. Bilindik süper kahraman filmlerinden sıkıldıysanız, Marvel evreninde soluklanmanın zamanının geldiğini düşünüyorum. Bu türün fanatikleri tarafından çoşkuyla karşılanan Deadpool, acımasız mizah anlayışı, doyurucu aksiyon sahneleri ve süper kahraman filmlerine baktığı farklı bakış açısıyla çok başarılı bir iş olarak lanse edilebilir. Bu türü sevenlerin kaçırmaması gereken bir film olarak izleyicilerini kucaklaması kaçınılmaz gözüküyor.