19.09.2016

El Laberinto del Fauno

pans labyrinth

El Laberinto del Fauno -Pan’ın Labirenti – 2006

Yönetmen: Guillermo del Toro

Oyuncular: Ivana Baquero, Sergi López, Maribel Verdú…

El Laberinto del Fauno, hem çok katmanlı hikâyesiyle akla ve gönüllere seslenen yönü hem de müthiş atmosferiyle izleyenleri en azından birkaç noktadan yakalamayı başarmıştı. Bu noktalardan en önemlisi de sanırım küçük Ofelia’nın gelişim öyküsüne tanıklık etmemizdi. Küçük bir kızın “üvey baba” kimliğinde şekillenen otoriteye karşı direnişi, filmin tarihe yaptığı göndermeleri de besliyordu. İşte böylesi çift katmanlı bir öyküyle seyirci karşısına çıkan Guillermo del Toro da hem yönetmen hem senarist olarak alkışlandı.

Filmin geçmişten günümüze baskıyla özdeşleşen yönetim biçimlerini eleştiren kimliği, küçük Ofelia’nın kalbinin ve beyninin içinde yeşerttiği dünyayla çekilir hale geliyor belki de kim bilir. Bu, yaşanılan dünyaya bir nevi katlanmayı gerektirirken, bu gereklilik adım adım başkaldırının tohumlarını da serpiyor insanın yüreğine.

“Bir peri masalı” olarak karşılanan El Laberinto del Fauno, 1993 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip. Guillermo del Toro’nun müthiş titizliği ve heyecanıyla tıpkı merkezine yerleştirdiği küçük Ofelia’nın masallara inancını da yönetmeninin penceresinden yansıtıyor izleyiciye. Her aşamasında yönetmeninin heyecanını hissedebiliyor ve bu masala inanmak, ortak olmak istiyorsunuz. Özellikle gerçeküstü kahramanların yaratımında gösterilen titizlik ve incelik, filmin nasıl bir emeğin ürünü olarak yaratıldığının da göstergesi. İlk anda belki de korktuğumuz yaratıklar, öteki olanlar iken; esas korkunun temelinin yaşadığımız dünyada olduğunu gösteren; şiddetin kol gezdiği zaman ve mekânı gözler önüne serip vahşetin yanı başımızda yaşandığını hissettiren bir film. Üstelik bunu yaparken de küçük bir çocuğun gözlerinden bakmayı becerebilmesi, o saflığı seyirciye hissettirebilmesi filmin başarısını tetikleyen bir yön oluyor.

O müthiş müziği bir kez daha dinleyerek bugün Pan’ın Labirenti’ni izleyebilirsiniz.