14.04.2017

İFF – Uluslararası Yarışma: Elleri Olmayan Kız

Ölümsüz Bir Masal

Perdede  animasyon izlemeyi tercih edenlere önerebileceğimiz Elleri Olmayan Kız, çizgi tekniklerinin farklılığıyla öne çıkmayı başarıyor. Sulu boya tekniğiyle çizgileri flulaştıran ve yer yer görünmezliğe ulaşan animasyon, Cannes Film Festivali’nin ACID bölümünde yer almıştı.

Grimm Kardeşlerin Elleri Olmayan Kız masalından uyarlanan ve aynı adı taşıyan animasyon, sinemaya Sébastien Laudenbach tarafından uyarlandı. Ruhunu şeytana satan bir değirmencinin felaketle sonuçlanan hayatını ve bu hayattan sıyrılabilen kızının başına gelenleri anlatan filmin orijinal adı La Jeune Fille sans mains.

Geçerliliğini hiç yitirmeyen insan hırsı ve çaresizliği karşısında erdemi, saflığı savunan hikâyelerin ortak noktası iyi ile kötünün çatışması Elleri Olmayan Kız‘da da karşımıza çıkıyor. Zaten masalları masal yapan temel niteliklerden olan iyiliğin yüceltilmesi ve okuyucu/izleyiciye umut veren “iyiler kazanır” mottosu elbette ki bu animasyon için de geçerli.

İyi ve Kötünün Savaşı

Yaşadıkları ormanda kıtlık ve susuzlukla savaşan bir aileyi bize tanıtarak başlıyor animasyon. Baba, açlık sınırında dolaşan ailesine yiyecek götürmek için bir hayvanı öldürmeye kalktığı anda omzuna dokunan el ile bütün hayatının değişeceği bir karar vermek durumunda kalıyor. Elbette verdiği karar ortalama bir insan hırsının dışavurumu. Yani daha zengin olma uğruna vazgeçmek zorunda kalacaklarını düşünmeden paraya (burada altına) teslim oluyor baba. Bu teslimiyeti ona ailesini kaybettiriyor ancak bu kısa girişte esas çatışma unsurunu oluşturan unsur ailenin kızı.

Babanın şeytanla anlaşmasından sonra felakete sürüklenen aileden geriye kalan kız, “saf”lığın bir simgesi olarak konumlandırılıyor senaryoda. Saflığa erişemeyen kötülük ise kızın hayatının her anına sızmaya çalışıyor. Kötülük, kızın hayatını mahvetmeye çalıştıkça iyiliğin yanında yer alan yardımcı unsurlar da kızın hayatını idame ettirebilmesini sağlıyor. Aslında bu açılardan bakınca fazlasıyla didaktik görünen Elleri Olmayan Kız, neticede masalların insanlara ulaştırmaya çalıştığı evrensel mesajlardan uzak durmuyor.

Kötülüğün karşısında iyiliğin, çirkinliğin karşısında güzelliğin yer aldığı öyküde elbette kötü olan aynı zamanda çirkin; iyi olan da güzel. Masalların bu klasik çatışmasını kendi dramatik yapısına da uyduran film, masal dinlemek isteyenlere hitap edecektir. Ancak sadece masal dinlemek değil, farklı bir animasyon deneyimi yaşamak isteyenler için de izlenilmesi önerilir.