17.03.2018

İstanbul Film Festivali Festival Nostaljisi

Uluslararası İstanbul Sinema Günleri adıyla başlayan ve ilki 12-18 Temmuz 1982 tarihinde yapılan İstanbul’un köklü festivali otuz beşinci senesine merhaba diyor bu yıl.

Kimler geldi, kimler geçti festivalden, değil mi? Ne yıldızlar, yönetmenler, filmler… Olaylar… Kimimiz en başından beri takip ediyoruz bu filmle dolu şenliği, kimimiz sonradan dahil olduk bu heyecana. Bazen kesintisiz takip ettik, belki araya uzaklar girdi bazı seneleri atlamak zorunda kaldık.

Ne sinemalar gördük! EMEK Sineması bu sinemalar içinde eski ve yeni kuşağın kesişme noktası olarak durdu ve kalbimizde Emek acısı hâlâ tazeliğini korumakta.

Ne yönetmenlerle, oyuncularla, filmlerle tanıştık! Kimileri “yıllara meydan okuyor”du, kimileri “genç usta”ydı. Bazıları “mayınlı bölge”den seslendiler bize, bazıları “dünya festivallerinden” İstanbul’a da uğradılar.

Ne yarışmalar izledik! Altın Lale’yi kucaklayan uluslar arası ve yerli filmler, FACE ödülünü kazanan ve sinemada insan haklarının önemine, yerine değinen nice film geldi geçti festivalden.

Her yıl yeni bölümlerle tanıştık İstanbul Film Festivali sayesinde. Bu renklilik, coşku, heyecan festivali beklemeyi daha güzel kıldı.

“Bunca yıl kimler geldi kimler geçti gönül pencerenizden?” diye sorduk sinema yazarlarına. Onlar da kalplerinde özel yeri olan filmlerden beş tanesini yazdılar. Evet, çok zorlandık yazmak istediğimiz filmleri beş taneyle sınırlayacağımız için. Kimimiz için izlediğimiz zaman diliminin çok önemi vardı, kimimiz için izlediğimiz mekânın. Yönetmeni, oyuncusu, senaryosu, görüntüleri… Biz bu filmleri çok sevdik. Sarıp sarmaladığımız ve kalbimizin en özel yerlerinde sakladığımız bu filmlerden beş tanesini çıkarıp yazdık.

Bizi bu filmlerle tanıştıran, adını duyduğumuz ve beyaz perdede izlemek için can attığımız klasiklerle buluşturan, yönetmenleriyle, oyuncularıyla, senaristleriyle görüştüren İKSV‘ye, İstanbul Film Festivali‘ne çok teşekkür ediyoruz. Daha nice senelere, nice festivallere!

Dosyamıza katkı koyan Ahmet BelkıranAli Ercivan, Ali Ulvi Uyanık, Burak Göral, Ceylan Özgün, Ercan Dalkılıç, Gökşen Aydemir, Haktan Kaan İçel, Halil İbrahim Sağlam, Hilal Çetinder, İnci Tulpar, Kaya Özkaracalar , Kemal Yılmaz, Kerem Akça, Mehmet Açar, Murat Özer, Müjde Işıl, Numan Serteli, Onur Kırşavoğlu, Seçil Toprak, Selin Gürel, Tuba Büdüş, Tuğçe Madayanti Dizici, Utku Ögetürk, Zekican Sarısoy‘a teşekkürler…