08.09.2017

Gegen die Wand

Gegen die Wand (Duvara Karşı) – 2004

Yönetmen: Fatih Akın

Oyuncular: Birol Ünel, Sibel Kekilli, Güven Kıraç…

‘’Bir insan bir insanın içinde hem solup hem yeşerebilir mi?’’

Birini gerçekten merkezinize aldığınızda, hayat size, sırf onu merkezinize aldığınız için belli başlı engeller çıkarır. Siz bu engelleri şayet ki aşarsanız mutlu, aşamadığınız da âşık olursunuz.

Birbirine gerçekten kavuşamayan iki sevdalının hikâyesi aslında Duvara Karşı, birbirlerine duvar olan, taş olan iki tutunamayanın öyküsü… Baskıcı bir ailede büyümüş ve prangalarından kurtulmak isteyen Sibel ile tüm sokakların onu tanıdığı, tüm alkollerin onu içtiği Cahit’in birbirlerine yetişememelerini, ulaşamamalarını konu edinen saniyede yirmi dört karelik o mucizevi hapishane…

Yönetmenliğini Fatih Akın’ın üstlendiği, başrollerini ise Sibel Kekilli ve Birol Ünel’in paylaştığı 2004 yapımı olan Duvara Karşı, Cahit (Birol Ünel) ve Sibel’in (Sibel Kekilli) yaşayamadıkları aşklarını konu alıyor. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne sahip film melankoli ve oryantalizmi bir arada yaşatan sahneleriyle, izleyen çoğu insanı kendi hayatından bir yerlere götürebilir bir özelliğe sahip. Fatih Akın’ın dördüncü uzun metrajı olan film, aldığı tüm övgü ve ödülleri ise oldukça hak eder nitelikte.