22.12.2016

Hasret Bitti

Ayhan Özen’in yönettiği Hasret Bitti  filminin oyuncu kadrosunda Ceyda Ateş, Kemal Uçar, Ferdi Sancar ve Yüksel Ünal yer alıyor .

Hasret Bitti  23 Aralık 2016′da vizyonda !

Film bir kır düğünü sahnesi ile açılır. Mutlu yüzler, şen kahkahalar arasında tatlı bir meltem konukların yazlık elbiselerini uçuşturur. Gelin ve damat alkışlarla sahneye çıkarlar. Danslarından çok evlenebilmek için verdikleri mücadeleden dolayı alkışı hak eden bu çift, Bitti ailesinin büyük kızı Özlem ve Alman nişanlısı Andreas’tır. Minik kahramanımız Hasret ise ablası ve eniştesinin dansını izlerken Bitti Ailesinin tüm fertlerini bize tanıtır.

Yıllarca Almanya’da gurbetçi işçi olarak yaşayan Halim Bitti kızlarına sık sık kesinlikle Alman damat istemediğini söylemiştir. Zaten biraz daha kalıp para biriktirdikten sonra Türkiye”ye döneceklerdir. Ne var ki Halim’in bu hayaline kendinden başka kimse katılmaz. Alıştıkları düzende yaşayıp gitmekten memnunlardır. Ta ki Halim bir gün Özlem ve Andreas sokakta el ele görene dek! Hop oturup hop kalkan Halim sakinleştikten sonra hayatında ilk kez bir krizi kendisi için fırsata çevirir ve masaya yumruğunu vurarak derhal Türkiye’ye döneceklerini söyler. Öyle kararlıdır ki normalde ailenin asıl ve yegâne karar merci olan karısı Şahane bile itiraz etmeyi göze alamaz. Apar topar kesin dönüş yapılır!

Onları Şahane Bitti’nin biricik kardeşi, çocukların dayısı ve Halim’in kardeşi gibi sevdiği kayın biraderi Çetin Ceviz karşılar. İsminin aksine son derece çabuk kanan, iyi niyetli, biraz işgüzar ve bir hayli beceriksiz bir genç olan Çetin bugüne dek herhangi bir işte sebat edememiş ve bir düzen kuramamıştır. Hayattaki tek akrabaları olan ablası, eniştesi ve çocukların gelişine çok sevinir. Bundan böyle hep beraberler olacaklardır.

Bitti ailesini Türkiye’de bekleyen ilk sürpriz Andreas olur. Hepsinden evvel Türkiye’ye gelmiş, yeni evlerinde onları karşılamıştır. Günlerce süren ikna çalışmaları, yalvarmalar ve ısrarlar sonucunda Halim’in bu sevimli ve kızını çok seven gence kanı ısınır. Hem bütün Almanlar fabrikadaki ustabaşı gibi olacak değildir ya! Evlenmelerine izin verir, ancak bir şartı vardır: Andreas sünnet olacaktır, Özlem için her şeyi göze alıp gelmiş olan Andreas bu haberi duyunca mutluluktan havalara uçar. Bir hafta sonra Andreas ve Hasret sünnet yatağında yan yana yatmaktadır. Evlenmelerinin önünde engel kalmayan gençler daha fazla beklemek istemezler ve sünnetin ardından düğünleri de yapılır.

Sırada Bitti ailesi için verilmesi gereken önemli bir karar daha vardır. Sünnet, düğün, ev, eşya derken hızla tükenmeye başlayan birikimleri ile bir iş kurmak! Çetin oldum olası küçük bir restoran açmak isteyen eniştesi için daha o Almanya’da iken harika bir yer bulmuştur. Üstelik sahipleri de mükemmel insanlardır. Amerika’da yaşayan Türk iş adamı Mutlu Pekterniz ve onun dünyalar güzeli kız kardeşi Duru.

Mutlu Pektemiz restoranında bir akşam yemeği düzenler ve Bitti ailesini davet eder. Restoranı görünce ağzı bir karış açık kalan Halim, kayınbiraderi ile gurur duyar. Burası tam hayallerindeki yerdir. Sahipleri de cidden mükemmel insanlardır. Dürüst, temiz, saygıdeğer. O gece yenilir, içilir, birlikte şarkılar türküler söylenir ve bu alışveriş sayesinde yeni bir dostluğun temelleri atılmış olur. Çok kısa sürecek bir dostluğun!

Ertesi gün noterde satışın gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra öğrenirler ki satın aldıkları yer yemek yedikleri lüks restoran değil onunla aynı ismi taşıyan bir çay ocağıdır. Şikâyet için gittikleri karakolda Mutlu ve Duru’nun sabıkalı hırsızlar olduğunu öğrenirler ve bir kez daha şoke olurlar! Çetin hepsinden çok daha üzgündür çünkü bir gece önce Duru’ya aşkını ilan etmiş ve ondan da karşılık görmüştür. Bunu yanlarına bırakmamaya kararlıdır. Bütün ailesi çok üzgün olduğu için tedirgin olan minik yeğeni Hasret`e de rahat olmasını çünkü iyilerin daima kazanacağını söyler.

Minik kahramanımız Hasret evlerinin bahçesindeki salıncakta yıldızlan sayarak uyuyakaldığı gece bir rüya görür. Gördüğü rüyanın peşine düşer ve Duru’nun arabasına gizlice saklanarak dolandırıcıların kaldıkları mekânı tespit eder. Ancak polise ya da ailesine haber verecek fırsatı bulamaz çünkü yakayı ele verir.

Mutlu şimdi sadece dolandırıcı değil çocuk hırsızı da olmuştur. Duru’nun tüm itirazlarına rağmen Hasret’i serbest bırakmaz ve ayağı ile gelen bu kısmetten yararlanmaya karar verir. En azından Halim Bitti’nin iki milyoncuğu ile kaçıp yurt dışına gidene kadar Hasret’i rehin tutacaktır. Özünde temiz ve iyi bir insan olan ve hayatı boyunca bu işten kurtulmaya çalışan Duru’ya güvenemediğinden Hasret’i saf ve kıt zekâlı ortağı Fethi Fırın’a emanet eder.

Bundan sonra macera kâh komik kâh heyecanlı bir biçimde Hasret’in Fethi ile başa çıkmaya çalışması, Duru ile önce düşman sonra ise sımsıkı dost olarak birlikte kaçış planları yapması ve Mutlu’ya yakalanması ile devam eder. Bitti ailesi ise kaybettikleri parayı pulu unutmuş bir halde biricik oğulları Hasret’i aramaktadır.

Ailenin küçük kızı amatör rapçı Gurbet kardeşinin bulunması için bir parça yapar ve bunu sosyal medyada paylaşır. Sonunda haberlere kadar çıkar. İyice tanınan Mutlu artık sokağa da çıkamaz haldedir. Ayarladığı tekne ile kaçacağı sırada karşısında beklemediği bir biçimde Halim ve polisleri bulur. Aynı anda Çetin ise Hasret ve Duru’nun bulunduğu teknede onları kurtarmaktadır.

Mutlu’nun ve ortağı Fethi’nin yakalanması, Duru’nun suçsuzluğunun ispatlanması ve hem Hasret’in hem de paralarının bulunması ile Bitti ailesi yeniden mutlu ve neşeli günlerine geri döner. Kötüler cezalandırılmak üzere polis arabalarına bindirilirken Halim de başından beri Onlara çok yardımcı olan komisere teşekkür eder.

Bir düğün sahnesi ile açılan film yine bir kutlama ile sona erer. Mutlu’nun Halim’e sattığı çay ocağı eskisinden çok farklı bir haldedir. Halim oğlunun çocuk saflığı ile çok beğendiği bu minik yeri cennete çevirmiştir ve ismini de “Hasret Bitti” koymuştur. Şimdi yine hepsi bir arada, yeni mekanlarında, mutlu ve neşelidir. Hasret ailesinin bireylerine bakar tek tek. Aklından dayısının sözleri geçer; “İyiler daima kazanır!”

https://youtu.be/cLfTj8PpH14