05.04.2017

Ian McKellen: Referandumda Başınızı Dik Tutun

'Gandalf'tan referandum göndermesi: Başınızı dik tutun!

Ian McKellen İstanbul’da gerçekleştirilen ve dün geceki açılış töreni ile başlayan İstanbul Film Festivali kapsamında onur konuğu olarak Türkiye’ye geldi.

Festivalin açılış töreninde bir konuşma yapan McKellen,  16 Nisan’daki Referanduma ilişkin bir göndermede bulundu.

Seyahat ettiği ülkelerin tarihleri konusunda araştırma yaptığını ifade eden ünlü oyuncu, Türkiye tarihine atıfta bulunarak, “Bu fırsattan istifade ederek ülkenizin tarihinin çok önemli olduğunu sizlere tekrardan ifade etmek istiyorum. Geçmişiniz dünyanın geri kalanı için çok önemli. Dolayısıyla Pazar günü başlarınızı lütfen dik tutun!” dedi. Çevirmenin tam olarak çevirmediği bu sözlerden sonra gelen konuşmanın özeti ise şöyle:

Sinema enternasyonalist olmanızı sağlar

Kendisini bir enternasyonalist olarak tanımlayan McKellen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Öncelikle burda bulunmaktan mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Beni İstanbul Film Festivali’ne ve Türkiye’ye ilk kez davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Belki de öncelikle kendimi tanıtmalıyım. “İlk defa Türkiye’ye ve ilk defa İstanbul’a geliyorum. 78 yaşında bir sinema, tiyatro ve radyo oyuncusuyum. Britanyalıyım ama kendimi Avrupalı ve aslında açıkça eşcinsel bir adam olarak enternasyonalist olarak tanımlıyorum. Sinema bizim gitmediğimiz yerlere gitmemizi sağlar, hepimizi enternasyonalist yapar”

Sinema bizim gitmediğimiz yerlere gitmemizi, görmediğimiz yerleri görmemizi sağlar. Ve bizim bu yolla enternasyonalist olmamızı sağlar.”