03.04.2017

İFF Dünya Festivallerinden Bölümünde Dikkat Çeken Filmler

Festivallerin en güzel yanlarından biri izleyicileri dünyanın dört bir yanındaki festival takipçilerin ilgiyle izlediği filmlerle buluşturmak. İstanbul Film Festivali’nin “Dünya Festivallerinden” bölümü de festivalseverlerin ilgiyi hak edecek filmlerle dolu bu yıl da. Dünya Festivallerinden seçkisinde yer alan yirmi üç filmden on ikisini biraz daha öne çıkararak küçük de olsa bir tercih listesi hazırlamak istedik. Tabii ki siz vaktiniz varsa her filmi izleyin diyerek, Dünya Festivallerinden köşesinin bana göre “izlenmesi gerekli” filmlerine bir göz atalım:

Bir Yaşam / Une Vie 

Yönetmen: Stéphane Brizé

Uyarlamaları seviyorsanız ve özellikle Fransız eserlerine meraklıysanız Guy de Maupassant’ın 1883 tarihli ilk romanından uyarlanan Bir Yaşam filmi festivalde sizi bekliyor. Barones Jeanne’ın bir şatoda umutla başlayan ve hayal kırıklıklarıyla devam eden hayatına odaklan Bir Yaşam, kostümlü dönem filmlerini sevenler için de iyi bir tercih olacaktır. “Erkek egemen bir toplumda umudunu yitiren bir kadın portresi” olarak tanımlanan film, el kamerası çekimleriyle dönem ruhuna meydan okuyor.

Özgürlüğe Doğru / Le Voyage de Fanny

Yönetmen: Lola Doillon

Fanny adında on iki yaşındaki bir çocuğun, sekiz çocukla birlikte Nazi işgali altındaki Fransa’dan geçerek İsviçreye varmasını öyküleyen film, 2012 yapımı Lore filmi ile benzerlik taşıyor. Her ne kadar Lore savaş sonrasını anlatsa da yaşına büyük gelen sorumlulukla donanmış Lore’un kardeşleriyle çıktığı yolculuk ilk elden akla gelen bir detay. Ancak Lore’un dram ağırlıklı yapısına ters olarak Özgürlüğe Doğru “kahkahalar, korku ve sürprizlerle dolu bir dayanışma, dostluk ve büyüme hikâyesi” olarak tanımlanıyor. Fanny Ben-Ami’nin otobiyografik romanından uyarlanan film yine kurmacada gerçeği anlatacak filmlerden biri olacak.