13.05.2016

İFF Uluslararası Yarışma: Bir Aile Filmi

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

Festivalin “Uluslararası Yarışma” bölümündeki filmlerden Bir Aile Filmi (Roddiny Film) Çek sinemasının genç yönetmenlerinden Olmo Omerzu’nun ikinci uzun metrajı. Senaryosunu Nebojsa Bob Tasic’le birlikte yazdığı Bir Aile Filmi’nde Omerzu, dört kişilik bir ailenin yaşamından bir kesite eğiliyor.

Filmde ebeveynleri deniz aşırı tatile çıkan biri yetişkin diğeri on beş yaşında iki gencin eve zaman geçirmelerini izlemeye başlıyoruz. Uzakta olan anne babaları ile internet yoluyla görüşen gençler, özgür olmanın da verdiği rahatlıkla sorumsuzca davranmaya meylediyorlar ancak bunlar filmde ana sorun olarak göze çarpmıyor. İzleyici olarak daha etkili bir gelişmenin olacağı hissiyatına kapılıyoruz. Aslında bu hissiyat boş da çıkmıyor. Anne babalarından haber alamadıkça kafalarında soru işareti oluşan gençlere yardım eden aile dostları da hikâyeye ekleniyor böylece. Filmde zaman aktıkça bilinmezliğin kasvetiyle de filmin atmosferi değişmeye başlıyor.

Hikâye çözümlendikçe senaryodaki “sürpriz” gelişmeler aslında o kadar bariz ki izleyiciye tahmin hakkı doğmakta. Filmin meylettiği dönüşler bu yüzden çok etkisiz. Üstelik hikâyede kendilerine yeterince yaşama imkânı da sunulmuyor. Meselelerin altı dolmuyor, irdelenmiyor. Anne rolünün devamlı “bunlar geçsin sonra konuşuruz” ertelemesi gibi bir anlayışı var filmin.

Bir Aile Filmi’nin etkileyici olmasındaki tek unsur belki de ailenin köpeği Otto. Köpeğin kendi mücadelesi ve filmin sonunda bu mücadelenin karşılığını alması metaforik bir açıdan kullanılmışsa bunun pek başarılı bir tercih olduğunu söyleyemeyiz. Ailenin ve yaşadıklarının temsilinden çok filmde başka bir hikâye gibi duruyor çünkü Otto.

Yarışma filmlerinin arasında nasıl bir yerde duracağını zaman gösterecek ancak Bir Aile Filmi, senaryodaki dağınıklıktan ve etkileyici olmak için kırdığı dümenlerden olumsuz bir etki bırakıyor izleyici üzerinde.