17.11.2016

İkinci Şans: Geç Gelen Aşkın Didişmeli Doğası

ikinci-sans

Romantizm, düzeyli mizah ve kadın – erkek ilişkileri

Özcan Deniz’in yönetmen olması hala tartışıladursun, Özcan Deniz beşinci filmiyle izleyici karşısına geldi bile. Romantik filmlerle adından söz ettiren Özcan Deniz, belki de Nurgül Yeşilçay ile çalışmasından kaynaklı olarak Asmalı Konak’ın ekmeğini yemeye devam ediyorlar eleştirilerine maruz kalmıştı. Peki Özcan Deniz bu sefer beklenen düzeye ulaşıp, eleştirmenleri de arkasına alabilecek mi? Yoksa sadece seyirciye oynamaya devam edecek?

Cemal (Özcan Deniz) zamparalıklarıyla ünlü, meşhur bir lokantanın sahibidir. Yasemin (Nurgül Yeşilçay) ise kızıyla yaşayan bir öğretmendir. İki karakterin çocuklarının internetten konuşmaları sonucunda, korumacı ebeveynler olarak, anne ve baba da birbiriyle tanışırlar. Başta kavgalarla başlayan bu ilişki, tesadüflerin yoğunlaşması ve iki karakterin birbirini tanımaya başlamasından sonra farklı noktalara gidecektir.

Klişe konuya rağmen, enerjisiyle yükselen bir iş

ikinci-s%cc%a7ans

Konu olarak klişe bir hikayeden yola çıkan İkinci Şans, romantik komedi dinamiklerini yerinde kullanarak türe hakkını vermeyi başarıyor. Kadın – erkek ilişkilerindeki mizahi durumları öne çıkartarak, çatışma anlarında sahnenin temposunun yüksekte tutmaya gayret ederek izleyiciyi filme odaklıyor. Bunun neticesinde de keyifli bir seyir zevki vaat ediyor.

Filmin genel oyuncu kadrosunun başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Özcan Deniz’in oyunculuğundaki defolar hala mevcut. Bazı anlarda fazlaca didaktik ya da yapmacık duruyor. Buna rağmen Yeşilçay ile yakaladıkları uyum sayesinde filmin içinde çok aşırı sırıtmıyor. Yan karakterlerin arka planları beslenmeyerek film derinlikten yoksun bırakılmış. Ana hikayeyi farklı açılardan ele alarak filmin ayakta durmasına önem verilmiş.

Filmin belki de en kötü kısmı finali diyebiliriz. Filmin akışı içerisinde farklı izleyiciyi derinden etkileyen sahnelere rağmen, final olabildiğince silik tasarlanmış. Hatta akılda kalıcı bir imge ile filme daha da değer katılabilecekken, film bunu tercih etmeyerek düz denebilecek bir tercihle sona eriyor.

Son derece başarılı bir romantik komedi

ikinci_sans

Film romantik komedinin kodlarını yerine oturtan Özcan Deniz sayesinde başarıyla kotarılmış. Ancak klişe diyebileceğimiz çoğu sahneyi içeriğinde barındırarak, türe bir yenilik katmadığını da söyleyebiliriz. Son yıllardaki vıcık romantik komedileri hesaba katarsak, Türkiye sineması açısından İkinci Şans değerli bir işe dönüşüyor.

Sonuç olarak kimi duygu sömürü sahnelerinin çok uzun tutulmaması, mizah düzeyinin iyi ayarlanması ve başrol oyuncularının uyumu sayesinde, İkinci Şans bu haftanın romantik komedi açığını rahatlıkla doldurabilecek bir yapıma dönüşüyor. Bu türde işlerden hoşlananlar için kaçırılmaması gereken bir yapım olarak İkinci Şans vizyondaki yerini alıyor.