24.03.2016

İstanbul Film Festivali Gala Filmleri Seçkisi

tom hiddleston highrise

Bu yıl 7-17 Nisan tarihlerinde yapılacak İstanbul Festivali’nin Gala Filmlerinden kaçırılmaması gereken 10  film, Türkiye premiyerlerini festival kapsamında yapacak.

Bunlardan kaçırılmaması gereken 5 film…

GÖKDELEN –  HIGH-RISE

Yönetmen: Ben Wheatley

Oyuncular: Tom Hiddleston, Jeremy İrons, Sienna Miller, Elisabeth Moss, Luke Evans, Stacy Martin

İngiliz sinemasının harika çocuğu Ben Wheatley´nin yeni filmi Gökdelen, kült yazar J.G. Ballard´ın aynı adlı romanından uyarlanmış. Başrollerinde Tom Hiddleston, Jeremy Irons ve Sienna Miller´ın bulunduğu film, hikâyenin geçtiği 70´lerin distopya havasını yansıtan bir bilimkurgu.

Dünyadan soyutlanmış bir gökdelende lüks bir yaşam süren genç bir doktorun,  memnuniyetle uyum sağladığı düzen, eşitsizliği göstermeye çalışan bir belgeselci tarafından bozulur.

MIDNIGHT SPECIAL

Yönetmen: Jeff Nichols

Oyuncular: Michael Shannon, Joel Edgerton, Kirsten Dunst, Jaeden Lieberher, Adam Driver

Sığınak ile tanıdığımız Jeff Nichols´ın yeni filmi Midnight Special, 80´li yılların fantastik filmlerine öykünüyor.  Roy, oğlu Alton´ı bir zamanlar üyesi olduğu dini tarikata kaptırmıştır. Özel güçlere sahip olan Alton´ın sadece bu tarikat değil, devlet de peşindedir.  Roy arkadaşı Lucas´ın yardımıyla oğlunu bu insanlardan kurtarmak zorundadır. Baştan sona nefes nefese izlenen bu fantastik gerilimi kaçırmayın.

TRUMAN

Yönetmen: Cesc Gay

Oyuncular: Ricardo Darín, Javier Cámara, Dolores Fonzi

Öğretmenlik yapan Tomas, birkaç gün geçirmek üzere Kanada´dan Madrid´deki aktör arkadaşı Julian´ın yanına seyahat eder. Julian’ın sadık köpeğinin adı Truman’dır. Julian oldukça karışık bir durumun içindedir. İki eski dost arasında eskilerden de gelen anılarla pek çok duygu paylaşılacaktır.  Truman yılın en dokunaklı filmlerinden biri.

ÇETE – THE CLAN

Yönetmen: Pablo Trapero

Oyuncular: Guillermo Francella, Peter Lanzani, Lili Popovich

Festivalin Uluslararası Yarışma bölümünün bu yılki jüri başkanı da olan Pablo Trapero´nun son filmi Çete, Puccio ailesinin kanla lekeli gerçek öyküsünü konu alıyor. Arjantin istihbarat servisi için çalışan Arquímedes Puccio, 1982 yılında cunta hükümeti dağılınca işsiz kalır; fakat hiçbir şey değişmemiş gibi hayatına devam eder. Kendi kafasına göre birtakım insanları kaçırıp evinin bodrumunda saklar, işkenceye maruz bırakır ve ailelerinden fidye ister. Bu planlara çocuklarını ortak etmekten de kaçınmaz.

BİR KADIN BİR ERKEK – ONE PLUS ONE

Yönetmen: Claude Lelouch

Oyuncular: Jean Dujardin, Elsa Zylberstein, Christophe Lambert, Alice Pol

Fransız sinemasının ustalarından Claude Lelouch, bir kez daha kadın-erkek ilişkileri üzerine bir hikâye ile karşımızda. Oscar ödüllü Jean Dujardin´in canlandırdığı Antoine Abeilard, dünyaca ünlü bir film müziği bestecisidir. Hindistan´da çekilecek bir Romeo ve Juliet uyarlamasının müziklerini yapması için davet alır. Her şeyi hafife alan bu adam, karakteri gereği duygusal ilişkilere de ziyadesiyle rahat bakmaktadır; fakat Fransız büyükelçisinin karısı Anna ile tanışınca değişmeye başlar. Antoine ve Anna, Hindistan´da mecburi bir yolculuğa çıkar. İkili hem fiziksel hem de ruhsal şifa aramaktadır. Filmin müzikleri de bir ustaya, Francis Lai´ye ait.