13.05.2016

İstanbul Film Festivali: Sinemada İnsan Hakları

İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale ödüllü Ulusal ve Uluslararası Yarışma dışında Avrupa Konseyi işbirliğiyle on yıldır verilmekte olan FACE Avrupa Konseyi Sinemada İnsan Hakları yarışması da var. İlgi çeken ve sinemanın bir derdi olduğunu, insana dair her derdin sinemanın mevzuu olduğunu bir kez daha vurgulayan bu çok değerli bölümde bu yıl on film yarışacak. Bu filmlerden özellikle dikkat çekenleri bu yazımızda derlemek ve biraz daha öne çıkarıp size tanıtmak istedik.

FACE ödülü için yarışacak on filmden öne çıkanlar:

Sihirli Dağ / The Magic Mountain

Yönetmen: Anca Damian

Polonyalı dağcı ve fotoğrafçı Adam Jacek Winkler’in hayatına odaklanan Sihirli Dağ, kahramanlık temalı bir üçlemenin ikinci halkası. (İlk film Crulic) Çok farklı animasyon tarzlarını filmin içine yediren yönetmen, Winkler’ın mektupları ve ses kayıtlarına da yer veriyor filmde. Anca Damian’ın senaryoyu filmin odağındaki isim Winkler’ın kızı ile kaleme aldığını da belirtelim.

Akdeniz / Mediterranea

Yönetmen: Jonas Carpignano

Film, erkek oyuncu, çıkış yapan yönetmen ödüllü Akdeniz, Libya’daki bir limandan İtalya’ya varmak isteyen Ayiva ve Abas’ın hikâyesini anlatacak bize. Zor coğrafyaların insanlarının Avrupa hayali ve bu hayalin inşasında karşılaştıkları nefret, mücadele yüreğimizi dağlayacak cinsten. Çok güncel bir konuyla sinemada yüzleşmeye hazırsanız Akdeniz sizi bekliyor.

Yılanın Kucağında / Embrace of the Serpent

Yönetmen: Ciro Guerra

Bu yılın yabancı dilde en iyi film Oscar adaylarından biriydi Yılanın Kucağında. Üstelik Kolombiya’nın da ilk kez aday olabilmesini sağlamıştı. Cannes dahil birçok festival ve birlikten ödülle dönen film, kutsal şifa bitkisini arayan iki insanın peşinden gidiyor. Bunu yaparken de sömürgeciliğin yıkıcılığını, siyah beyaz kurduğu atmosferiyle perdeye aktarıyor.

Dev Canavar / Behemoth

Yönetmen: Zhao Liang

Bir filmi izlemek için “Dante’nin Cehennem’inden esinlenmesi” ifadesi bile yerli değil midir? Çin’in bağımsız yönetmenlerinden Zhao Liang’ın bu belgeseli, sadece Çin’i değil dünyanın ahvalini resmediyor. Venedik’te Altın Aslan için yarışan belgeselin çekimleri, Moğolistan’daki bir kömür madeninde yapılmış.

3000 Gece / 3000 Nights

Yönetmen: Mai Masri

İsrail’de hapse atılan Filistinli kadınların gerçek hikâyelerine dayanan 3000 Gece, ödüllü belgeselleriyle tanınan Mai Mari’ye ait. Altı belgesel çektikten sonra ilk kez bir kurmaca filmle karşımıza çıkmaya hazırlanan Masri, 3000 Gece’nin senaryosunu da kendi yazdı. Birçok festivali gezen film övgüyle ve ödüllerle karşılandı.

https://www.youtube.com/watch?v=HraKYmgaWj0

Sorgu / Interrogation

Yönetmen: Vetri Maaran

Venedik’ten Uluslararası Af Örgütü ödüllü Sorgu, bu bölümün özellike dikkat edilmesi gereken filmlerinden biri. M. Chandra Kumar’ın kendi hayat öyküsünden yola çıkarak yazdığı romandan uyarlanan film, Hindistan’da polis tarafından işkence gören ve işlemedikleri bir suçu üzerlerine almak zorunda kalan bir grup göçmen işçinin hikâyesini anlatıyor.