16.04.2016

İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Dağıtıldı

istanbul film festivali

Altın Lale Uluslararası Yarışma

Ewa Puszczyńska’nın başkanlığındaki, oyuncular Melisa Sözen ve Lior Ashkenazy ile video sanatçısı Ali Kazma’dan oluşan Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi;

Altın Lale Ödülü’nü Şakir Eczacıbaşı anısına, Rodrigo Plá’nın Bin Başlı Canavar adlı filmine;

Jüri Özel Ödülü’nü ise Brady Corbet’in Bir Liderin Çocukluğu adlı filme vermeye karar vermiştir.

Eczacıbaşı Topluluğu Altın Lale’yi kazanan filmin yönetmenine 10 bin Avro, bu filmin Türkiye dağıtımcısına 10 bin Avro, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine ise 5 bin Avro para ödülü verecektir.

Altın Lale Ulusal Yarışma

Müjde Ar başkanlığındaki, oyuncu Tansu Biçer, yazar ve yönetmen Ben Hopkins, oyuncu ve yönetmen Niki Karimi, yazar Murat Uyurkulak ve dağıtımcı Torsten Frehse’den oluşan Altın Lale Ulusal Yarışma jürisi;

Altın Lale En İyi Film Ödülü’nü Ahu Öztürk’ün Toz Bezi adlı filmine;

En İyi Yönetmen Ödülü’nü Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara’ya vermiştir.

Altın Lale’yi kazanan filmin yapımcısına 150 bin TL, En İyi Yönetmene 50 bin TL para ödülü verilecektir.

Jüri Özel Ödülü, Barış Kaya ve Soner Caner’in Rauf adlı filme verilmiştir.

Anadolu Efes, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcılarına 60 bin TL para ödülü verecektir.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Toz Bezi filmindeki rolüyle Asiye Dinçsoy’a,

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Kalandar Soğuğu filmindeki rolüyle Haydar Şişman’a verilmiştir.

En İyi Kadın ve En İyi Erkek Ödüllerini kazananlara 10 bin’er TL para ödülü verilecektir.

En İyi Senaryo Ödülü, Toz Bezi filmiyle Ahu Öztürk’e;

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, Kalandar Soğuğu filmiyle Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin’e;
En İyi Kurgu Ödülü, Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara, Umut Sakallıoğlu ve Ali Aga’ya;
En İyi Özgün Müzik Ödülü, Tarla filmiyle Doğan Duru’ya verilmiştir.

Ulusal Kısa Film Yarışması

Jürisinde yönetmen Can Evrenol, oyuncu Hazal Kaya ve DokuFest direktörü Nita Deda yer aldığı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda;

Ziya Demirel’in Salı adlı filmine En İyi Kısa Film Ödülü,

Barış Sarhan’ın Cemil Şov adlı filmine ise Mansiyon verilmiştir.

En İyi Kısa Film Ödülü’nü Türkiye Sineması Tema Sponsoru Anadolu Efes, 5 bin TL’lik para ödülüyle destekliyor.

Ulusal Belgesel Yarışması

Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde belgesel sinemacı yönetmenler Emel Çelebi, Güliz Sağlam ve Carlos Hagerman yer alıyor. Jüri, En İyi Belgesel Ödülü’nü;

“Zorlu ve önemli bir konuyu mizahi ve kişisel bir yaklaşımla ele almanın yeni ve akıllıca bir yolunu bulduğu için Onur Bakır ve Panagiotis Charamis’in yönettiği Hazır Ol!’a vermiştir. Jüri, bu filmin sade anlatımıyla büyük bir izleyici kitlesine ulaşacağını umduğunu da belirtmiştir.

Ulusal Belgesel Yarışması’nı kazanan yönetmenlere, 10 bin TL para ödülü verilecektir.

Jüri, ayrıca, “bu ülkede yıllarca tabu olarak görülen önemli bir meseleye bir kapı açtığı için Ayşe Polat’ın Ötekiler filmine Mansiyon vermeye karar vermiştir. Karakterlerinin güvenini kazanmayı başararak gizli öykülerini anlatmalarını sağlayan bu film, geçmişi iyileştirmek için günümüzde yanıtlar arayıp geleceğe dair bir ışık bulmamız için çabalıyor.”

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

Jürisinde senarist, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, dağıtımcı Ioanna Stais ve oyuncu Ahmet Rıfat Şungar’ın yer aldığı Seyfi Teoman En İyi Film Ödülü;

Emre Konuk’un yönettiği Çırak filmine verilmiştir.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan yönetmene, CMYLMZ Fikirsanat aracılığı ile 30 bin TL takdim edilecektir.

AUDENTIA Ödülü

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu, yönetmen Angelos Frantzis ve Eurimages temsilcisi Sanja Ravlic’in yer aldığı jüri, ilk kez verilen Audentia Ödülü’nü:

Anca Damian’ın yönettiği Sihirli Dağ filmine vermeyi kararlaştırmıştır.

Audentia Ödülü, kadın yönetmenlerin yapıtlarının görünürlüğünü artırmak ve başka kadınları da bu yolda ilerlemeye teşvik etmek amacıyla Avrupa Konseyi ortak yapım fonu Eurimages tarafından veriliyor. Ödülü kazanan yönetmene Eurimages tarafından 30.000 Avro para ödülü veriliyor.

FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü

Oyuncu ve yazar Ercan Kesal, Eurimages İdari Yönetici Yardımcısı Isabel Castro, Avrupa Konseyi Sözcüsü ve Basın Danışmanı Can Fişek ile yönetmen Jakob Brossmann’dan oluşan FACE Jürisi;

FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü’nü “yurtlarından kopmak zorunda kalmış insanların Avrupa’daki hayatlarına dokunaklı ve güçlü bir şekilde baktığı için” yönetmenliğini Jonas Carpignano’nun yaptığı Akdeniz adlı filmine vermiştir.

Ödülü kazanan yönetmene Avrupa Konseyi ve Eurimages fonunun da ortak destek olduğu 10 bin Avro para ödülü verilecektir.

Jüri, “sömürgeciliğin sadece kaynakları değil yerel kültürü ve insanların ruhunu da yok ettiğini akıcı ve şiirsel bir dille anlattığı için yönetmenliğini Ciro Guerra’nın yaptığı Yılanın Kucağında filmini Mansiyon’a layık görmüştür. ‘Beyaz insanı, bizi öğrenmeye ikna edemezsek sonumuz olur; her şeyin sonu gelir.’”

FIPRESCI Ödülleri

Başkanlığını ABD’den Chris Fujiwara’ın üstlendiği FIPRESCI Jürisi’nde Finlandiya’dan Harri Römpötti, İtalya’dan Patrizia Pistagnesi, Slovakya’dan Viera Langerova ve Türkiye’den Senem Erdine ve Ali Deniz Şensöz görev aldı.

FIPRESCI Jürisi,

Altın Lale Uluslararası Yarışma’da FIPRESCI ödülünü, “bir genç adamın, patlayan bir krizin ardından kendi çevresinden dışlanmasını ve hayatındaki beklenmeyen değişimleri keskin bir gözle incelediği için Aslı Özge’nin yönettiği Ansızın’a vermeye karar vermiştir. Jüri ayrıca yönetmenin görüntü ve ses tasarımı üzerindeki ustalıklı hakimiyetini takdir ediyor.”

Altın Lale Ulusal Yarışma’da FIPRESCI Ödülü’nü “insani bir özgürlük ve kimlik arayışını sinemasal dili aracılığıyla evrensel bir anlama kavuşturduğu için” Senem Tüzen’in yönettiği Ana Yurdu’na vermeye karar vermiştir.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda FIPRESCI Ödülü’nü “parçalanmış bir kimlik hikâyesini özgün ve sinemasal açıdan ilginç bir yolla görselleştirdiği için” Levent Türkan’ın yönettiği Jamais Vu’ye vermiştir.

Cineuropa.org Ödülü

35. İstanbul Film Festivali kapsamında Ahu Özyurt’un yönettiği Toz Bezi adlı film Cineuropa.org Ödülü’ne layık görüldü. Sinema yazarı jüri Vladan Petkovic ödülün gerekçesini şöyle belirtti: “Yönetmen, iki kadının hikâyesi aracılığıyla Türkiye’nin toplumsal, kültürel ve ekonomik çelişkilerini keskin bir hassasiyetle inceliyor. Mükemmel oyunculuklar ve filmin gerçekçi yaklaşımı, izleyiciye durum üzerinde düşünme ve bu kanlı canlı karakterlerle özdeşleşme fırsatı veriyor.”

Cineuropa.org Ödülü, sanatsal açıdan tartışmasız değeri olan, bunun yanı sıra karşılıklı iletişimi destekleyen ve birleştirici özellik taşıyan filmlere verilmektedir. Ödül, filmin tanıtımı için Cineuropa.org sitesinde özel röportaj ve haberlere ek olarak 5.000 Avro değerinde sürmanşet ilanının yayınlanmasını da içermektedir.