02.03.2017

İstanbul Kırmızısı

Ferzan Özpetek’in yönettiği, Halit Ergenc, Tuba Büyüküstün, Mehmet Günsür ve Nejat İşler’in rol aldığı İstanbul Kırmızısı , 03 Mart 2017de vizyona giriyor.

“Hiçbir şey aşktan daha önemli değildir”

Uzun yıllar yurtdışında yaşayan yazar – editör Orhan Şahin ünlü yönetmen Deniz Soysal’ın ilk kitabı üzerinde çalışmak için İstanbul’a gelir. Deniz zenginliğinin son demlerindeki ailesiyle birlikte bir yalıda yaşamaktadır. Orhan daha ilk günden Deniz’in karmaşık ilişkileri, esrarengiz arkadaşları ve aile bireylerinin ortasında bulur kendini. Yıllar sonra döndüğü İstanbul’u yepyeni gözlerle keşfederken, unuttuğu duyguları yeniden yaşamaya başlayacaktır.

Ferzan Özpetek’in aynı isimli kitabından sinemaya uyarladığı İstanbul Kırmızısı‘nın uluslararası tanıtımı ilk kez Roma Film Festivali’nde gerçekleştirildi.

Ferzan Özpetek’in  ilk Türk filmim dediği  İstanbul Kırmızısı‘nın çekimlerine Nisan 2016’da İstanbul’da başladı. İki  ay kadar süren çekimler Haziran 2016’da sona erdi.

Romanlarında da, filmlerinde de hayatından parçalar olduğunu aktaran Özpetek, şöyle konuştu:

“Çekimlere Büyükada’da devam ettik. Benim ilk Türk filmim. Onun için çok heyecanlıyım. Bu film, birebir benim hayatım değil. Birebir ‘İstanbul Kırmızısı’ kitabı da değil. Romanın aynısını yapmak beni sıkardı. Nejat İşler benim rolümde. Yani bir yönetmeni oynuyor. O yönetmen ben miyim ben de tam bilmiyorum. Mehmet (Günsür) ve Tuba (Büyüküstün) benim hayatımdaki çok önemli iki insanı canlandırıyor. Halit (Ergenç) ise tamamen yeni bir karakteri oynuyor.”

İstanbul Kırmızısı