05.09.2019

It Chapter 2: Korkuyla Beslenen Palyaço Pennywise Geri Döndü

Yazarın Film Puanı: 10/8

İlk filmi 2017’de vizyona giren IT/O’nun ikinci filmi It: Chapter 2, 6 Eylül 2019’da vizyonda olacak. İlk filmden daha iyi bir devam filmiyle karşı karşıya olduğumuzu söylemek gerekir. Dans eden palyaço Pennywise It 2’de korku dozunu arttırıyor. Yirmi yedi sene sonra tekrar kasabaya dönen karakterlerimiz daha korkunç ve daha büyük bir Pennywise’la karşı karşıyalar.

Geleceğe Taşınan Travmalar ve Birleşme

Birinci bölümde ebeveynleriyle travmatik ilişkileri olan çocukların korkularını yenerek Pennywise’ı alt etmeleri anlatıldı. İkinci bölümdeyse çocukluk travmalarını yetişkinliklerine taşımış karakterler görüyoruz. Hatta yaşadıkları travmayı o kadar unutmuşlar ki başka başka yerlerde kurdukları hayatlarının çocukluklarıyla direk bağlantılı olduğunun farkında bile değiller. Pennywise’ın tekrar ortaya çıkışıyla içlerinde büyüyen saf korkunun farkına varıp bu korkudan kaçış yolları ararken daha fazla korkuyor olmaları onları bir kısır döngü içerisine sokuyor.

Filmin genelinde verilmek istenen mesaj “içinizdeki canavarları öldürün, beraberken bunu daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.” It 2, prodüksiyonu oldukça yüksek bir yapım olduğu için ve hitap etmek istediği izleyici kitlesi düşünülünce bu mesajı dış ses olarak da vermeyi tercih etmişler ama filmin geneline bakıldığında bu mesaj zaten izleyenin içine işliyor. Bu yüzden dış ses olmasaymış da filmden bir şey eksilmezmiş.

Anlatım Biçimi ve İzleyici Psikolojisi

Aradan yirmi yedi sene geçtiği için ve karakterlerin başlarına gelen olayları unutmalarından dolayı hatırlama sekanslarında oldukça fazla zaman geçişi var. Bir anlatımda bu kadar fazla zaman geçişi olması kopukluk yaratabilecek bir durumken iyi planlanmış çekimlerle oldukça akıcı bir film çıkmış ortaya.

Hollywood’un belirli korku temaları ve izleyicinin refleksine oynayan korkutma yöntemleri vardır. It 2’de de aynıları bulunuyor. Yalnız yapılan birkaç küçük değişiklikle daha etkileyici hale geldiğini söylemek gerekir. Sahne ya da sekans başında verilen gerilim kademe kademe azaltılıyor, trajikomik bir mizansenle sahne devam ediyor, izleyici kendisini güvende hissetmeye başlamışken bir anda korku imgesi giriyor. Özellikle bu korku sahnelerinin finallerinde fazla plan kesmeyip genellikle tek planda almaları da korku seviyesini yükseltiyor. Yine de klişe olarak ses efektiyle gerilimi tırmandırma yöntemini bolca görmek mümkün.

Toplumsal Psikoloji

It 2’ye psikolojik altyapı dışında toplumsal psikoloji açısından da bakılabilir. Korkuyla yönetilen toplumların liderlerinden daha fazla korkarak onu en üst noktaya çıkardıktan sonra toplumsal cesaretle nasıl alt edilebileceği yönünde bir okuma yapmak da mümkün. Toplumu korkuyla yönetmeye çalışan liderlerin bir süre çok başarılı olsalar da bir zaman sonra yine toplum tarafından büyütülen bir muhalefetle düşüşe geçmelerinin tarihte birçok örneğini görebiliriz. Kaldı ki Stephen King’in bir röportajında böyle bir atıfta bulunduğunu da biliyoruz.

Filmin senaryolaştırma ve çekim aşamasına baktığımız zaman Stephen King’in durumdan memnun olduğu ve senaryoya birkaç ufak dokunuş dışında karışmadığını biliniyor. Stephen King, kitapları filmleştirilirken artık sürecin tadını çıkardığını söylüyor.

It 2, daha sağlam kurulan altyapı ve titizlikle hazırlanılan çekimleriyle birincisini geçen filmlerden. Bunda görsel efektlerin kalitesinin de etkili olduğu kesin. Bunun yanında saf korkutmaktan çok izleyicinin üzerinde yaratılan psikolojik gerilimle filmi drama olarak izlemek de mümkün. Bu tür, birçok bakış açısı sunan ve prodüksiyonu yüksek filmlerden daha fazla görmek sinemanın gelişimi açısından önemli. Birbirinden beslenen festival filmleri ve piyasa filmleri ortaya izlemesi keyifli filmler çıkarıyor. It 2 de bu türden bir film. İyi seyirler.