15.06.2017

İzlenmesi Gereken İran Filmleri

Özellikle ülkemizde belki de komşu olmamız sebebiyle çok sevilir İran filmleri. Sinema var olduğundan beri gerek şah rejimi gerek İslam rejimi tarafından hep baskılarla karşılaşan İran sineması buna rağmen çok başarılı yapımlara imza atmıştır hep. Belki de yaşanılan baskılar filmlerin daha da nitelikli olmasını sağlamıştır, kim bilir? 1969 yılında çekilen Gaav filmiyle, İtalyan Yeni Gerçekçiliğinden etkilenen filmler çekilmeye başlanır. İran Yeni Dalgası diye adlandırılan bu akım, özellikle çocukları, yoksulluğu, savaşı, sınırları odağına alır yıllardır. Birçok yetenekli yönetmenin doğduğu topraklarda özellikle Abbas Kiarostami ve Majid Majidi gibi çok büyük ustalar başı çeker. Aslında listemizdeki on filmin hepsini bu yönetmenlerimizin filmografisi ile döşeyebiliriz. Fakat çok daha fazla yönetmene yer vermek istediğimden her yönetmenin sadece bir filmini almayı tercih ettim.

İşte bana göre İran sinemasının mutlaka izlenmesi gereken on filmi.

1) Baran – 2001

Yönetmen: Majid Majidi

İran Sineması’nın en önemli ustalarından Majid Majidi’nin filmografisinin tartışmasız en iyi filmi olan Baran, yürek burkan hikâyesi ile listemize konuk oluyor. İran’la ayrı düşünemeyeceğimiz Afgan mültecilerin durumu ile yine İran’daki yoksulluğu birlikte harmanlayan bu mükemmel yapım, her haliyle bir ustanın eseri olduğunu belli ediyor. Lateef’in çalıştığı inşaata bir gün babası ayağını kırdığı için onun yerine çalışmaya Rahman’ın gelmesiyle işler sarpa sarar. İnşaatta kısmen de olsa zorlu işlerdense daha kolay olan yemek ve çay yapma işini işgüzar davranışları sonucu Rahman’a kaptırması Lateef’i intikam duygularına iter. Fakat gerçekler onu bu amacından çok daha farklı yönlere sürükleyecektir. Filmin bu andan sonrası Lateef’i saf ve temiz duygularla yaptığı bir dolu fedakarlığa iter.

Güç durumda olan birinin bile kendinden daha zor durumda olana tüm varlığı ile yardım etmesini görmek, aşkın en saf hallerine tanık olmak açısından ıskalanmaması gereken bir başyapıt Baran.