24.08.2022

Karakter Mutfağı: Reagan Ridley

Öykü ÇİÇEK

Kimdir bu Reagan Ridley?

Inside Job dizisinin başkahramanı olan Reagan, Cognito Ink’te bilim insanı olarak çalışan, otuz yaşında bir kadındır. Dizide de üzerinde sıkça durulan ve bu konuda onlarca espri yapılan Reagan; özgüvensiz, işkolik, sosyal olarak zorluk yaşayan, teması sevmeyen ve aşk hayatı hiç yolunda gitmeyen kısacası “weirdo” bir tiptir.

Derin Devlet işlerinden arta kalan zamanında (ki bu onun gibi işkolik biri için neredeyse yok denecek kadar az) babası ve annesinin kötü giden ayrılığıyla ve babasının alkolikliğiyle uğraşan Reagan, otuz yaşında olmasına rağmen içindeki çocuğu bana göre hâlâ bağ kuramamıştır.Buna bağlı olarak güven problemi yaşamakta ve aslında tek tabanca olmayı daha çok sevmektedir.

Amacı babası Rand’in de ortağı olduğu Cognito Ink’in başına geçmek olan Reagan, ne kadar zeki olursa olsun yine de bazı engellerle uğraşmak zorunda kalır. En büyük problemi sosyalliktir.İzlerken bazen çok güldüren bu problem bazense insanda bir buruk gülümseme bırakır. İnsanlara nasıl yaklaşacağını bilemez, “small talk”lara giremez ve aradığı aşkı bir türlü bulamaz. İnsanlarla olmayı çok sevmekte (içsel çatışmasını burada net bir şekilde görebiliyoruz çünkü tek tabanca takılmayı da çok seviyor) ve “en” sevilen olmak için çok uğraşsa da bunu eline yüzüne bulaştırır. Çünkü çocukluğunda istediği ilgiyi ve sevgiyi neredeyse hiçbir zaman bulamamıştır ve bu durum da yetişkinlik hayatına oldukça yansır.

Çocukluğunda Reagan’ı, çalışmaktan dolayı sürekli ihmal eden ve hiç durmadan kavga eden anne-babası Reagan’la bir türlü istediği gibi ilgilenememişler ve küçük yaştan itibaren Reagan’ın yanındaki tüm arkadaşlarını ondan uzaklaştırmışlardır.

Hatta biraz spoiler olacak (o yüzden bu paragrafı geçebilirsiniz) ama bunu belirtmeden aşk hayatının ne kadar kötü olduğunu başka türlü açıklayamam maalesef.

Dizinin bir bölümünde Reagan Tinder tarzında bir uygulama kullanmaya başlar. Orada biriyle eşleşir fakat buluşmadan önce pratik yapmak istemektedir. Sırf bu yüzden eşleştiği kişinin görünümünde kendisine bir robot yapar. İzlerken önce “Keşke bende de böyle bir teknoloji olsa, her şey çok rahat olurdu.” diye düşünsek de işler biraz çığırından çıkar. Bana göre bu bölüm, dizinin en iyi bölümlerinden biri.Reagan’ın iç dünyasını şahane yansıtıyor. Özgüvenin ne kadar önemli bir etken olduğunu gözler önüne seriyor.

İzlerken sık sık kendinizden bir parça bulacağınız ya da asla size benzemediği için sürekli sinirleneceğiniz fakat aslında çocukluğunda çok şey yaşamış ve onları bastırmak için kendini işe adamış olan Reagan sanırım son dönemlerde beni kendisine en çok bağlayan karakter. Karakter gelişimi bir animasyona göre inanılmaz. Çok ince düşünülmüş ve uğraşılmış. Karakterin kendi eksikliklerinin de farkında olması, bunları dile getirmesi gerçekten beni memnun eden başka bir özelliği. Hırstan bazen gözü dönse de Reagan Ridley gerçekten başarılı olmayı hak eden bir kadın.Bir kere inanılmaz zeki.Bana göre Rick’in (Rick&Morty’deki) genç ve kadın hali. Benzer özellikleri de var. Gerçek birer “nerd”ler denebilir.

Ne kadar komedi dizisi olsa da izlerken yer yer üzüldüğünüz, hatta belki ağladığınız bir dizi Inside Job ve bence en iyi özelliği de bu. Zaten şimdilik on bölümden oluşan dizi ,kesinlikle izlemeye değer. Reagan’ı izlerken kendinizi izliyormuş gibi hissediyorsanız bu diziyi beğenmeme olasılığınız yok gibi. Eğer öyle hissetmiyorsanız da elbet başka bir karakterle bağ kurabilirsiniz çünkü dizideki tüm karakterler bana göre şahane işlenmiş.