08.12.2018

Kısa Film: Le Voyage Dans la Lune

İlklerin filmi…

Fransız yapımı, siyah-beyaz sessiz bilim kurgu filmi olan La Voyage Dans la Lune,  orjinallerine sıkı sıkıya bağlı kalınmadan, zamanının iki popüler romanından uyarlanmıştır: Jules Verne’nin yazdığı Ay’a Seyahat ve H. G. Wells’in yazdığı Ay’daki İlk İnsanlar. Filmin senaryosu, kardeşi Gaston‘un yardımlarıyla Georges Meliés tarafından yazılmış ve film yine Georges Meliés  tarafından yönetilmiştir.  Sinema tarihinde yenilikçi animasyon ve özel efekt kullanan ilk film ve sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak kabul edilen bu ilklerin filmi bir grup astronomun Ay’a gitmesini konu almaktadır.

İnsanlığın hayallerinde bile tahayyül edemeyeceği bir hikâye.

Elbette bu Ay’a Seyahat fazlasıyla bilimsellikten  uzaktır. Zira filmin de zaten böyle bir derdi yoktur. Daha sinemanın yeni yeni var olmaya başladığı bir süreçte Meliés, insanlığın hayallerinde bile tahayyül edemeyeceği bir hikâye anlatır. Ve elbette çocuklar için bir masal, büyükler için ise kısacık da olsa gerçek hayattan kopup nefes alacağı bir düş olan film, oldukça sevilmiştir. Hatta ve hatta tabiri caizse sinema tarihine damga vurmuş, kendisinden sonraki tüm bilim-kurgu türünün yoluna ışık tutmuş, esin kaynağı olmuştur.

1993 yılında tesadüfen ortaya çıkan kopyasıyla keşfedilen bu ölümsüz eser, koruma altına alınmıştır. 2012 yılında ise 110. doğum günü şerefine renklendirilip, müzikleri yeniden yapılan filmi, sizlerle paylaşıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=_FrdVdKlxUk