19.03.2018

Laurence Anyways

laurence-anyways-2Laurence Anyways – 2012

Yönetmen: Xavier Dolan

Oyuncular: Melvil Poupaud, Emmanuel Schwartz, Suzanne Clément…

“Bir Kadın Bedeniyle, Bir Kadınla Birlikte Olmak İstiyorum”

Dolan sinemasında şüphesiz en iyi sinematografi değerine sahip filmlerden biri olan  Laurence Anyways, yönetmenin Hayali Aşklar ile başladığı çoğulcu yaklaşım anlatısının oturduğu bir film. Türünün kavram karmaşasından en çok sıyrıldığı ve yetkin örneğini verdiği film, Laurence Alia (Melvil Poupaud) adlı bir adamın trans birey olma sürecini ele alıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta karakter aldığı bu karardan sonra izleyicide alışılagelmiş ve akla ilk gelen trans bireyin bir erkek karakterle birlikte olacağı kanaati.

Laurence aldığı bu kararla heteroseksüel imajıyla birlikte geride bıraktığı Fred Belair (Suzanne Clément) ile tekrar birlikte olmak ister. İzleyicinin filmsel algı dışında toplumsal beklentilerde alıştığı ve alıştırıldığı oluşumun beklenmeyen şekilde vuku bulması izleyiciye tokat etkisi niteliğinde. Kısacası genel beklenti dışındaki cinsel arzu ve istekleri çoğulcu perspektif ile çizen Laurence Anyways, “bir erkeğin bir kadın olarak başka bir kadınla birlikte olma arzusu” nu ve bireyin belli kalıplar içinde cinsel oluşumunu yaşaması zorunluluğunu ortadan kaldıran bir film.

Dolan’ın Annemi Öldürdüm’den sonra beklenen aşırılıklarını büyük bir ustalıkla resmettiği film her anlamda izleyicisini tatmin ediyor. Parti kültürünün bütün özelliklerini çok iyi derecede bilen yönetmen, ufak bir rollerde yine kendini filmine iliştirmeyi de ihmal etmiyor.