01.06.2017

O AN: Leon, The Professional

Şiddetin Sessizliği

1994 yapımı Leon filmi Luc Besson’un en iyi filmlerinden biri şüphesiz. Jean Reno ve Natalie Portman’ın mükemmel performans sergilediği filmin sanırım en iyi performansı Gary Oldman’ın canlandırdığı kanun dışı işler yapan psikopat polis şefi Stansfield -nam-ı diğer Stan- olmalı. Karakter oyunculuğu sıralamamda en zirvelerde kendine yer bulan Oldman’ın, klasik müzik sevdalısı (özellikle Beethoven), hastalıklı, şiddet yanlısı polis karakteri dillere destandır.

Her ne kadar Leon filmi denilince ilk akla gelen isimler Leon ve Mathilda olsa da birçoklarının gönlündeki asıl kahraman Stan olmuştur. Peki Stan denilince hangi sahne akla gelir? Kuşkusuz Stan’ın Beethoven’ın 9. Senfonisini kendince yeniden icra ettiği sahne gelmeli akla. Leon’un evindeki duvar saatinin 11.55’i gösterdiği an ile başlar sahne. Zamanın ilerlemesi ile Stan ve ekibinin yavaş yavaş apartmanın girişine konuşlandığını görürüz. Tıpkı az sonra konser vermek için sahneye enstrümanı ile çıkan müzisyenler gibi. Tabii buradaki enstrümanların işlevi biraz farklı o ayrı mesele. Herkes yerini aldıktan sonra Stan, bir orkestra şefi havalarında sahneye girer. Kutusundaki hapları önce sallayarak kontrol eder, sonrasında ise içlerinden bir tanesini yutar. Akabinde son kez gevşeme hareketlerini yapar; bu anlar tam anlamıyla bir oyunculuk harikasıdır. Stan, eseri icra etmeye başlamadan önce sessizlik hakkında biraz gevezelik yapar. Mevzuyu Beethoven’ a getiren Stan, anlatmakla zaman kaybetmez; estrümanını (silahını) eline alarak 9. Senfoninin bir bölümünü çalmaya başlar. Fakat Stan, eseri icra ederken tıpkı Beethoven gibi biraz agresiftir. Etrafı fazlasıyla dağıtır, kan revan içerisinde kalır ortalık. Özellikle Stan’i banyo kapısını açmadan önce gördüğümüz anlar, mükemmel bir kamera hareketidir. Eserin doruk noktalarına ulaştığı, tatminin gerçekleştiği saniyelerde ise Stan kollarını havaya kaldırarak ana eşlik eder. Bitirişi ise perdeyi kollarıyla açtığı sahnede yapar. Fakat yanlış anlamayın, Stan kısa bir süre sonra bir öncekinden daha kanlı bir gösteriye girişecektir. Sadece ufak bir mola vermiştir.

Anlattığım sahneden bir sonraki ya da bir önceki, filmin ilk sahnesi ya da son sahnesi hiç fark etmez; hepsi birbirinden etkileyici, tadına doyum olmayan ve asla akıllardan silinmeyen sahnelerle dolu nefis bir yapım Leon. Film sinefil olsun olmasın, sinemayı sevsin sevmesin yayınlandığı yıllarda her kesim tarafından izlenilip beğenilen ender yapımlardan olmuştur.