24.08.2022

Let’s Be Cops: Geldim Gördüm Gülemedim

Konuk yazar: Oğuz Albayrak

Sinemanın ikilileri vardır. Bunlar genelde birbiriyle uyumsuz karakterlerdir ve bir tanesi ağır abi modunda aile babası figürü diğeri ise hayatı deli dolu yaşayan yerinde duramayan bir karaktere sahiptir. Yok “Cehennem Silahı” serisinden bahsetmiyorum genel olarak o filmin açtığı yoldan ilerleyen diğer yapımlar da bu konu başlığına dâhil. Mel Gibson ve Danny Glover arasında tutan kimya farklı formüllerle kimi zaman aksiyon kimi zaman komedinin ağır bastığı yönleriyle ön plana çıkıp seyirciyi sinemaya toplamaya çalışır. Bunlardan bazıları ağızda nahoş bir tat bırakır bazıları da bir parmak bal çalar.

Çakma Polisler ne yazık ki ağızda ne olduğu belli olmayan bir tat bırakıyor. Filmde yanlış olan ne onu aramaya kalktığımız zaman çok uğraşmadan cevabı buluyorsunuz; senaryo. Başrol oyuncuları Jake Johnson ve Damon Wayans Jr komedi işini iyi bilen ve kıvıran aktörler ama ellerine onlara karakterlerine çok bir şey katmaya müsaade etmeyen bir metin verilince çaresiz kötü senaryo kurbanı olmaktan kurtulamıyorlar. Konu bütünlüğü, filmdeki karakterlerin tanıtımı gibi en temel sinemasal kaygıları bile boş veren hali son derece uyumlu kimyaya sahip iki oyuncudan üstün bir yapım çıkacakken topu taç bile değil sahanın dışına atan bir yapım haline getiriyor “Çakma Polisler”i.

Ana karakterleri gerektiği kadar iyi ifade edemeyen bir taslak sırf komedi unsuru olsun diye araya yan karakter eklemesi yaptıkça iş içinden çıkılmaz hale gelmekle kalmıyor ve gülmekten nefesiniz kesilmesi gerekirken olan biteni ve karakterleri anlamaya çalışırken zihniniz yorulduğuyla kalıyor. Tüm bu olan biten içinde oyuncuları suçlamak, böyle bir projeye nasıl evet dediklerini anlamaya çalışmak ne kadar mantıklı olur zira hepimiz sevmediğimiz halde para kazanmak zorunluluğundan bünyemize uymayan işler yapıyoruz. Bir başka açıdan bakılacak olursa filmin on yedi milyon dolarlık minör bütçesi yapımın onaylanmasındaki tek etken unsur olabilir.

Sona geldiğimiz zaman ise Jake Johnson’un striptiz sahnesinde sarf ettiği ve aslında kapitalizmin bizlere dayattığı ideal beden şekli ve ölçülerine dair eleştirel replik, iş dünyasında mülayim olmanın en ufak bir artı olmadığı gibi arada yakaladığınız birkaç detay filmden yanınıza kar kalıyor.  Kısa süresi ile izle unut türünde hafif filme ihtiyaç duyuyorsanız yanında bonus olarak kimyası tutmuş iki başrol oyuncusu ile “Çakma Polisler” aradığınız film olabilir.