24.11.2016

Modern Klasikler: Rain Man

 

rain-man-41

Barry Levinson seksenli yılların unutulmazlarından Good Morning, Vietnam ve doksanlarda Sleepers gibi zamanın epeyi ses getiren filmlerinin yönetmeni. 2015 yılında ise Rock the Kasbah ile karşımıza çıkan Levinson’ın yönettiği ve modern klasikler mertebesine ulaşmış bir başka film ise  Rain Man (Yağmur Adam).  Çok gerçek bir hikâyeyi ele alan film bunu hafif komedi hafif macera sosuna bulayarak yapıyor ve acı tatlı bir seyirlik sunuyor.

rainman

1989 yılının Akademi Ödüllerinde en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dallarında Oscarları silip süpüren bu filmi unutulmaz kılan tabi ki Dustin Hoffman’a ikinci Oscar’ını getiren otistik Raymond Babitt rolü. Babasından yüklü bir servet kalan Raymond’ın mirası yasal vasi konumundaki kaldığı bakımevine aittir. Öte yandan, şımarık ve serseri kardeşi Charlie’ye (Tom Cruise) sadece 1949 model eski bir araba kalmıştır. Zaten uzun süredir görüşmediği babası tarafından es geçilmeyi yediremeyen Charlie, Raymond’ın izini sürerek onu bakımevinden deyim yerindeyse kaçırır. Charlie’nin planı o güne kadar varlığından haberi bile olmadığı ağabeyinin vasiliğini alarak ona kalan üç milyon doların üstüne konmaktır. Ancak tabi ki işler beklediği gibi gitmez.

Raymond’ın otistik olmasından dolayı sahip olduğu kimi üstün yetenekleri, örneğin ezber kabiliyeti ve görsel hafızasının güçlü olması Charlie’nin Raymond’ı Las Vegas kumarhanelerine sürükleyip sonuna kadar sömürmesine ve sonuçta başlarının belaya girmesine sebep olur. Başta Raymond’ı sadece kullanmak isteyen fırsatçı ve paragöz Charlie için Raymond zamanla bir para makinesinden daha fazlasını ifade etmeye başlar.

rain man

Tam bir metot oyuncusu: Dustin Hoffman

Tam bir metot oyuncusu olan Dustin Hoffman rolüne hazırlanmak için bir yıl boyunca otizmi anlamak üzere otistik bireyler ve onların aileleriyle iletişim kurmuş. Ayrıca filme ilham kaynağı olan savant sendromu sahibi Kim Peek’le de görüşen ve onu inceleyen Hoffman, Peek’ten daha ileri düzeyde bir otizme sahip olan takıntılı, dış dünyaya kapalı ve en büyük zevki günün belli saatinde belli bir TV programı izlemek olan, izleyemezse kriz geçiren Raymond karakterinde o kadar inandırıcı ve başarılı ki hayran olmamak imkansız.

Tahmin edileceği üzere, Hoffman hem o ana dek görülmemiş bir şekilde otizme olan ilginin artmasına hem de toplumda otistik bireylere olan bakış açısının değişmesinde etkili olmuş. Charlie karakterini oynayan Tom Cruise ise kariyerinin en iyi oyunculuklarından birine imza atıyor. Hatta Rain Man için Tom Cruise’u Top Gun ve Cocktail gibi filmlerle perçinlenen “genç kızların sevgilisi” imajından sıyırıp “saygın” oyuncular kategorisine terfi ettiren film diyebiliriz.

valeria-golino-rain-man

Velhasıl kelâm, Rain Man izleyen kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir sevgi filmi. Efsane müzikleri, muhteşem görüntü yönetmeni John Seale imzalı kusursuz sinematografisi ve harika oyunculuklarla hafızalara kazınan bir yol filmi Rain Man. Bir yanda yolculuğun sonunda kendisine bir ağabey ve vicdan kazanan Charlie, diğer yanda o zamana kadar belki de hiç görmediği bir ilgi ve değere mazhar olan, ve aslında bunun sayesinde ilerleme kaydeden Raymond. Bu bağlamda, Rain Man’in şöyle bir alt okuması yapılabilir; birey olarak her insan kendi içerisinde değerlidir, engelli olsa da olmasa da.

Her insan özeldir, ne eksik ne de fazla, hatta eksiklikleri onları özel kılan şeylerdir. Engelli olma durumu ise görecedir. Bir insan olarak bizim değerimizi belirleyen unsurların ne kadar göreceli olduğunu kavramakla başlar her şey. Raymond’ın dediği gibi, “Ben mükemmel bir sürücüyüm.” Evet Raymond aslında mükemmel bir sürücü. Charlie ise aslında iyi bir kardeş. Önemli olan bunu er ya da geç fark edebilmek.