23.05.2016

VİZYON DIŞI: Night on Earth

Night on Earth, Jim Jarmusch’un dördüncü uzun metraj filmi. Night on Earth’un senaryosu da Jim Jarmusch’a ait. Night on Earth/ Dünyada Bir Gece, dünyanın beş büyük şehrinde ( Los Angeles, New York City, Paris, Roma ve Helsinki ), beş farklı takside geçen olaylardan kesitler sunuyor. Eş zamanlı olarak aktarılan hikayeler birbirinden bağımsız olarak seyirci ile buluşuyor.

Beş farklı kısa filmden oluşan bir bütün diyebiliriz Night on Earth için. Bu farklı öykülerin ortak noktası ise, olayların takside geçiyor olması. Yönetmen Jim Jarmusch, filmin inandırıcılığını arttırmak için hikayenin geçtiği şehirlerin yerel taksisini kullamayı tercih etmekle birlikte bölüm çekimlerini o ülkenin diliyle gerçekleştirmiş. Böylelikle bize farklı coğrafyadan kesitler sunan Jim Jarmusch, izleyenlere adeta mini bir dünya turu yaptırıyor. Ortaya çıkan kültürel farklılıklar ise mizahla beslenerek perdeye yansıyor.

Filmde; Winona Ryder, Giancarlo Esposito, Roberto Benigni başta olmak üzere oyuncu performansları gayet başarılı. Özellikle 5 hikaye içerisinde New York City bölümü Yoyo karakterinin enerjisiyle, Roma bölümü ise taksici Benigni’nin göstermiş olduğu usta performansla iki zirve noktayı oluşturuyor ve filmin ritim bulmasına katkı sağlıyor.

Yoğun temposu, sahne geçişlerinin başarılı kurgusu, kameranın genellikle yakın çekimde kalması filmin teknik anlamda öne çıkan yapıları. Kameranın taksi içerisinde bir gizli kamera havası yaratması filmde oyunculuğun doğallık sınırına ulaşmasına yardımcı oluyor. Özellikle taksi şoförlerinin müşterileriyle konuşurken ya da onları izlerken dikiz aynasının kullanılması, hayatta ilk etapta bakınca göremediğimiz gerçeklere bir bakış niteliği taşıyor. Saklanmaya çalışılan ifadeler, yapılan yakın çekimler sonucu ortaya çıkan ayrıntılarla belirginleşiyor. Tom Waits’in film için yaptığı müzik ise sahne geçişleriyle uyum içerisinde olup, filmin temposunu olumlu açıdan etkiliyor.

Alt metinlerde güçlü mesajlar vermeyi ihmal etmeyen Jim Jarmusch, seyircilerin görmeye alıştığı şeyleri yine ters yüz ediyor. Genç kadın şoför, Amerika’da İngilizce bilmeyen bir şoför veya Paris bölümünde görme engelli kadın ile bölümün sonunda meydana gelen durum arasında kurulan paralellik Jim Jarmusch sinemasının net bir şekilde izlerini gördüğümüz sahneler olarak dikkat çekiyor. İnsanların birbirleriyle ilişki kurmaları için sadece konuşulan ortak dilin yetmeyeceğini diğer filmlerinde olduğu gibi altını çiziyor, Jim Jarmusch.

Farklı kökenlere ve sınıflara ait insanların hayatlarından birer kesit sunulan Night on Earth, bu farklılıklara bir başkaldırı niteliğinde. Bu ana fikir ışığında Night on Earth, mizah yanı öne çıkan kısımları ile güldüren, kurulan şehir atmosferleriyle verilen ordaymışsınız hissi ile izlenmeyi hak ediyor.