26.12.2016

O AN:Forrest Gump

Yirminci yüzyıl Amerika tarihi bu filmde.

Akademi tarafından aldıkları başta olmak üzere sayısız ödülün sahibi olmuş, gişede de fazlasıyla şımartılmış, neredeyse her listenin baş tacı edilmiş, kısacası bir döneme damga vurmuş bir filmdir Forrest Gump. Winston Groom’un yazdığı aynı adlı romandan esinlenerek çekilen bu film, neredeyse yirminci yüzyıl Amerika’sının tüm önemli olaylarına, dönüm noktalarına değinerek ilerler. Daha doğrusu filmimizin kahramanı Furrest Gump’ın hayatı ilginç bir şekilde Amerika’nın sarsılışları, utançları, kazanımları vb gibi olaylarıyla şekillenir. Ya da Forrest Gump,  Amerika’nın tarihindeki önemli olayların gerçekleşmesi noktasında hep kilit rol oynayan, kıvılcımı ateşleyen kişi olur. İşte böylesine etkili bir kişiliğin ilk harekete geçişi, olayların gidişatını değiştirmek, bazen rüzgârın esişini şiddetlendirmek, rüzgârı tersine döndürmek bazen de tamamen durdurmak gibi hünerlerini sergilemesine başlaması, öncelikle dizginlerinden kurtulmasıyla olur.

 İşte çocuk yaşta yeterince çalışmayan beyni, omurgasındaki eğrilik için ayaklarına takılı demir yığınıyla sürekli yaşıtlarının alay konusu olmuş, itelenmiş ve hırpalanmış biri olan Forrest Gump, gözlerimizin önünde oldukça etkili bir şekilde zincirlerinden kurtularak özgürleşir. Forrest’ın hayatı ve belki de Amerika’nın tarihi açısından kilit öneme sahip olan anların vuku bulduğu sahneye yakından bakacak olursak…

Forrest koştukça özgürleşir.

Forrest, gördüğü ilk andan itibaren delicesine âşık olduğu ve aşkının tüm hayatı boyunca eksilmeden devam edeceği Jenny ile yolda yürümektedir. Okuldaki çocuklar, ellerindeki taşlarla Forrest’a saldırınca Jenny, Forrest’a koşmasına söyler. Jenny’in her söylediğini, anında emir gibi algılayan Forrest, koşmaya başlar. Hatta bu öyle bir başlangıçtır ki bitiş çizgisi tabiri caizse hiç yoktur. Forrest’ın koşmaktaki ısrarı, başarıları, istikrarı hep devam eder. O ilk bir amaç için yapılan koşu, hayatının belki de ilk başarısıdır. Zira ona zarar vermek isteyenlerden yakayı kurtarması, koşarak zorluklara karşı mücadele edeceğini öğretir ona. Peki, ama Forrest ayaklarındaki demir yığınıyla peşindeki bisikletli çocuklardan nasıl koşarak kurtulur? İşte bunun cevabı elbette bahsettiğimiz sahnenin kendisinde. Forrest’in koştukça geçmişini arkasına aldığı, daima önüne, geleceğe baktığı, hep zorlukların üstesinden geldiği bir hayatın ilk adımı olan anlar sizlerle.