13.06.2018

Otomatik Portakal

A Clockwork Orange – Otomatik Portakal – 1971

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Malcolm McDowellPatrick MageeMichael Bates

Anthony Burgess’in 1962’de yazdığı Otomatik Portakal (A Clockwork Orange), yazıldığı dönemdeki modernleşme sancıları üzerinden bireyin özgürlüğünün nerede başlayıp nerede bittiğini sorgular.

Yazıldığı dönem için oldukça iddialı olan romanı 1971 yılında Stanley Kubrick sinemaya uyarlar. Film, İngiltere’de tam otuz yıl boyunca yasaklı olarak kalır. Zaten birçok ülkede de “yasaklı” film damgasını yiyecektir.

Şiddet, suç ve ceza kavramlarını sorgulayan film, gelmiş geçmiş en rahatsız edici filmlerden biri olarak kabul edilen Otomatik Portakal, 1960’ların modernleşme ve değişim sancılarını yansıtırken, bireylerin ne kadar özgür veya baskı altında olması gerektiğini ve sonuçlarını irdeler. Film, bir holigan olan Alex (Malcolm McDowell) adlı gencin zaman geçirmek için üyesi olduğu sokak çetesi ile beraber işledikleri birçok suçtan sonra çete ile ayrılığa düşünce onlar tarafından ihbar edilmesini ve polis tarafından beyninin yıkanarak topluma kazandırılma metodu ve sonrasını anlatır.

Stanley Kubrick’in filmograsi içinde birçok kişinin başyapıt olarak değerlendirdiği sinema tarihinin bu önemli filmini izlemenizi öneriyoruz.