17.07.2018

Sıcak Yaz Günlerinde İçinizi Serinletecek Buz Gibi 7 Film

Fargo

Coen Kardeşler’in başyapıtlarından olan ve yoğun ilgi kaybolmadığı için dizisi de çekilen Fargo, buz gibi bir atmosferde, karın altında geçen kapkara film suç filmi. Bir kasaba üzerinden gelişen olaylar hem sizi geriyor hem de Coen sosundan dolayı en kanlı sahnelerde bile oldukça eğlendiriyor. Kışın ortasında cereyan eden olaylar içinizi ürpertiyor ama bu sıcaklar belki de işe yarayacak. Usta oyuncular muhteşem performansları da cabası. Fargo her açıdan şu sıralar size iyi gelecek bir başyapıt.

Noi Albinoi

Modern sinemanın sağlam yönetmenlerinden olan Paris doğumlu İzlanda kökenli Dagur Kari sinemaseverler tarafından oldukça sevilen ve filmleri merakla beklenen bir isim. Onun kimilerine göre en iyi filmi ise ülkemizde Buzdan Hayaller ismi ile oynayan bu film. Genç yaştaki Noi’nin sıra dışı yaşamı ve kaçıp gitme isteği ile dolu hayatı İris’in girmesi ile daha da karışık bir hal alır. Kimi zaman oldukça sert, kimi zaman duygusal olan filmin atmosferi de tam anlamıyla buz gibi ve içinizi fazlasıyla serinletecek cinsten.

Vodka Lemon

Nina, Vodka Lemon adlı bir barda çalışmakta olan yalnız bir kadındır. Hamo ise her gün karısının mezarını ziyaret eden yalnız bir adamdır. Bir gün karşılaşırlar ve hayata olan inançları yeniden yeşerir. Sovyetlerin dağılma süreci ile alakalı bonus diyalogların da etkileyici olduğu bu film, çaresizlik, ekonomik sıkıntılar ve yine de umudu kaybetmeme üzerine yapılmış etkileyici bir filmdir. Tabii bu zorluklara o yörenin hava şartları da eklenmiştir. Kar kıyamet ve karakterler içinizi ısıtır ama yaz sıcaklarında da içinizi serinletir. Yani ne lazımsa o…

Kış Uykusu

Büyük yönetmen Nuri Bilge Ceylan filmi Kış Uykusu, ülkemizin en güzel ve doğal şahaneliklerinden biri olan Kapadokya’da ve manzara olarak nefis olan karlar altında geçmektedir.  Kendine bir otel açan entelektüel Aydın karakteri etrafından dönen hikaye, kibir, ilişkiler, otorite ve sınıf çatışmaları üzerine Çehovyan bir anlatıma sahiptir. Diğer filmlerine nazaran Ceylan’ın görsel açıdan daha hafif bir çalışma yapmasına rağmen doğal manzara ve kış atmosferi yine önemli bir yere sahip olmuştur.

Stalingrad

Bu seferki film içinizi serinletmekle kalmayacak, anlattığı yoğun hüzünlü hikaye neticesi ile üşümenize sebep olacaktır. 2. Dünya Savaşı’nda geçen ve savaşın acımasızlığını gözler önüne seren film, savaşın sonlanmasında da önemli yere sahip Stalingrad savaşını ve askerlerin şartlar nedeniyle maruz kaldığı çaresizliği anlatıyor. Soğuk, bir savaşı sonlandırabilecek kadar etkilidir ve yönetmen Joseph Vilsmaer bunu filminde kesinlikle yansıtmaya kararlıdır. Gelmiş geçmiş en etkili savaş filmleri arasında da yer alan Stalingrad izlerken epey ürpertecektir.

The Gold Rush

Sinemayı sinema yapan ve yön veren isimlerden olan Charlie Chaplin imzalı film, altın aramak için yola çıkan bir adamın hikayesine odaklanıyor. Kötü hava şartları sebebi ile bir kulübede başka bir altın arayıcısı ile tanışan kahramanımız, insanların hırsları ve maddi arzuları konusunda oldukça dehşete kapılır ve kararından vazgeçer. Bununla kalmayan traji komik hikaye karın altından ve buz gibi bir atmosferde devam eder. Chaplin’in ustalığını bir kez daha çok net görebilme şansına sahip olduğumuz film sinemanın ilk önemli başyapıtlarından.

Kosmos

Sinemamızın son döneminin en iyi yönetmenlerinden biri olan Reha Erdem’in başyapıtı Kosmos, gelmiş geçmiş en iyi film listelerine de şimdiden girmeye başlamış durumda. Soğuk bir atmosfer için en güzel memleketlerden olan Kars’ta çekilen film, mucizevi bir hırsız olan ve aşkı arayan bir karakterin büyüleyici ve dramatik hikâyesine odaklanıyor. Kars’ın karla kaplı muazzam atmosferinden geçen filmin oyunculuk anlamında da çok büyük bir başarısı mevcut. Birden bir kasabaya seyyah gibi çıkıp gelen Kosmos aradığı aşkı belki de burada bulacaktır.