24.08.2022

Sinemaya Uyarlanan Video Oyunları

Pek çoğumuzun hayatımızda video oyunları ile tanışması Mario Bros oyunu ile oldu. Ne tesadüftür ki video oyunların beyaz perdeye yansıması da Mario Bros oyununun filminin çekilmesi ile başlıyor. 1993 yılında çekilen Süper Mario Kardeşler filminin açtığı bu yoldan sonrasında birçok popüler oyunun filmi çekilerek devam edildi. Peki bu oyunlar ve filmler hangileri, dilerseniz bir göz atalım:

7. Assassin’s Creed

Yakın zamanda sinemalarda gördüğümüz ve hatta sosyal medyada ciddi bir PR çalışması ile desteklenen Asassin’s Creed filmi ülkemizde tam olarak istediği rakamlara ulaşamadı. Oyunu gelmiş geçmiş en iyi oyunlar listelerinde üst sıralarda olsa da filmi pek çok video oyundan sinemaya aktarılmış film gibi en iyi filmler listesine girmeyi maalesef başaramayan bir film oldu.

6. Mortal Kombat

1995 yılında çekilen Mortal Kombat filmi aynı isimli tüm zamanların en iyi dövüş oyunlarından birisi olan oyundan esinlenerek sinema ekranlarına yansıdı. Bu tip dövüş oyunlarının sinemada avantajı olan çok karakterlilik ve bu karakterlerin iyi bir şekilde kurgulanması Mortal Kombat’ı iyi bir film haline getirdi. Oyunun ve filmin konusu ise klasik bir konu: İyinin ve kötünün savaşı. Bu sefer bir turnuva yaparak iyi ve kötü filmde karşı karşıya geliyor.

5. Street Fighter

Mortal Kombat filmi için söylediklerimizi Street Fighter için de söylemek isterdik. Çünkü en az Mortal Kombat kadar kült olan bu dövüş oyunu sinemada aynı etkiyi yaratamadı. Karakterlerin başarı ile yansıtılamaması, tek bir karakter üzerinden hikayenin ilerlemesi gibi etkenler filmin başarısızlığında baş rol oynuyor. Başrol demişken filmin başrolünü üstlenen Jean Claude Van Damme bile dönemin en popüler oyuncularından birisi olsa bile filmi su yüzüne çıkarmaya yetmiyor.

4. Resident Evil

Resident Evil filmi oyununun ününü geçmeyi başarabilmiş ender filmlerden. Film gereken ilgiyi gördü ki 6 filmlik bir seriye dönüştü. Oyunu tüm dünyada en çok bilinen oyunlar arasında yer alsa da ülkemizde Resident Evil dendiğinde daha çok kişinin aklına ilk olarak film geliyor. Bunda başrol oyuncusu Milla Jovovich’in etkisi de oldukça fazla.

3. Angry Birds

Akıllı telefonların hayatımıza getirdiği ilk oyunlardan olan Angry Birds o kadar popüler oldu ki sinema filminin çekilmemesi düşünülemezdi bile. Özellikle çocukların animasyon filmlerine son derece ilgi gösterdiği böyle bir dönemde sürekli oynadıkları karakterlerle bir film yapmak gişe garantisi de vadediyordu. Sonuçta yapımcısını şaşırtmadı ve istenen gişe başarısını yakaladı.

2. Lara Croft

Oyun dünyasının tartışmasız en çok tanınan kadın karakteri Lara Croft’ı sinema ekranlarında canlandırmak dönemin tartışmasız en çok tanınan aktristi Angelina Jolie tarafından başarı ile üstlenildi. Ama film oyundaki derinliği sağlayamadı ve çok popülist bir film haline geldi. Konu ve hikaye izleyiciye hitap edemediği için Angelina Jolie Tomb Raider ile bir Milla Jovovich etkisi yakalayamadı. Bunun üzerine serinin 2018 yılında tekrar Tomb Raider ismi ile çekilen filminde oyuncu değişikliğine gidildi ve yeni Lara Croft Alicia Vikander oldu.

1. Prince of Persia

Listedeki diğer oyunlar kadar popüler olmasa da ilk çıkan video oyunlardan birisi olarak tanınan Prince of Persia’nın filmi ise oyunun aksine en başarılı video oyun senaryolu filmlerden birisi oldu. Mistik Pers İmparatorluğu atmosferini iyi yansıtması, fantastik elementlerinin çok abartılı olmaması ve hikayeyi iyi desteklemesi ortaya seyir zevki yüksek bir macera filmi çıkarmış. Filmdeki oyuncuların ve oyunculukların kaliteli olması ise filmi üst noktalara taşıyan ayrı bir etken.

Uğur Yurt – Video Oyun Uzmanı