08.09.2016

Sully

15 Ocak 2009’da, dünya “Hudson Nehri’nde Mucizeye” tanık olur çünkü  kaptan pilot “Sully” Sullenberger arızalı uçağını Hudson nehrinin dondurucu sularına indirerek uçaktaki 155 kişinin hayatını kurtarır. Ancak, Sully halk ve medya tarafından daha önce benzeri görülmemiş havacılık becerisinden dolayı hâlen ayakta alkışlanmaya devam ederken, yürütülen bir soruşturma itibarını ve kariyerini tehdit eder.

“Sully”in diğer önemli oyuncuları şöyle: Sully’nin yardımcı pilotu rolündeki Aaron Eckhart; Jeff Skiles; ve Sully’nin eşi Lorrie Sullenberger rolünde, Oscar adayı Laura Linney.

Todd Komarnick filmin senaryosunu Chesley “Sully” Sullenberger ve Jeffrey Zaslow’un yazdığı Highest Duty adlı kitaba dayanarak kaleme aldı. Projenin yapımcılığını Eastwood, Frank Marshall, Allyn Stewart ve Tim Moore; yönetici yapımcılığını is Kipp Nelson ve Bruce Berman üstlendi.

Film Eastwood’u daha önce birlikte çalıştığı bazı iş arkadaşlarıyla yeniden buluşturdu. Bunlar arasında, kısa süre önce yönetmenle hit film “American Sniper”da birlikte çalışmış olan görüntü yönetmeni Tom Stern ve yapım tasarımcısı James J. Murakami –her ikisi de “The Changeling”deki çalışmalarıyla Oscar’a aday gösterildi–; kostüm tasarımcısı Deborah Hopper; ve yeni kurgucu Blu Murray bulunuyordu. Filmin müziğini Christian Jacob ve The Tierney Sutton Band yaptı.