30.12.2016

Çin Seddi (The Great Wall)

Oscar ödüllü Matt Damon (The Martian, The Bourne serisi) Legendary ve Universal Pictures yapımı olan Çin Seddi (The Great Wall) filminde insanlığın en büyük hayatta kalma savaşının başrol oyuncusu. Paralı asker (Damon) Çin Seddi’ne hapsedildiğinde dünyamızın harikalarından birinin ardındaki sırrı keşfeder.

Dünyayı yiyip bitirme niyetiyle yapılan akıncı canavar dalgaları büyük yapıyı ard arda kuşatırken paralı askerin servet arayışı, hayal edilemez ve durdurulamaz gibi görünen bu güçle yüzleşmek üzere seçkin askerlerden oluşan büyük bir orduya katılmasıyla birlikte bir kahramanlık yolculuğuna dönüşür.

Günümüzün en nefes kesen görsel stilistlerinden biri olan Zhang Yimou (Raise the Red Lantern, Hero, House of Flying Daggers) tarafından yönetilen aksiyon fantastik film tamamı Çin’de çekilen en büyük film ve İngilizce dilindeki ilk yapımdır. Yimou, en büyük ölçekte kaçırılmayacak bir görsel şölen sunan benzersiz bir global yapım olan Çin Seddi filminde Doğu’nun ve Batı’nın en iyilerini temsil eden güçlü bir oyuncu kadrosu ve yapım ekibini bir araya getirmiş.

Çin Seddi (The Great Wall) filminde Damon, İsimsiz Düzen adıyla bilinen seçkin savaşçılardan oluşan gizli bir ordu tarafından esir alınan usta bir okçu ve savaşta yaralanmış bir paralı asker olan William Garin rolünde. Kale Şehri denilen çok büyük bir askeri ileri karakolda, insanlığı bugüne kadar inşa edilmiş en büyük savunma yapılarından biri olan Çin Seddi’nin üstündeki doğaüstü güçlerden korumak üzere savaşırlar. Garin’e yolculuğunda kılıç savuran kader arkadaşı rolüyle Pedro Pascal (Netflix’te Narcos, HBO’da Game of Thrones) eşlik ediyor. Pedro, William’ın silah arkadaşı olan esprili bir İspanyol. Garin’e ayrıca iki kez Oscar adayı olan Willem Dafoe (Platoon, Shadow of the Vampire, The Grand Budapest Hotel) da kalenin içindeki karanlık bir mahkûm olan ve kendisini uzun zamandır esir tutanların elinden kaçmayı planlayan ve bu arada da en büyük silahlarını yürütmeyi de uman Ballard eşlik ediyor.

Yapımın saygın ve süperstar Çinli kadrosunda Asya’da çok ünlü olan tecrübeli bir oyuncuyla yıldızı yeni yükselen yıldızlardan biri de yer alıyor. Hong Konglu ünlü oyuncu Andy Lau (House of Flying Daggers, Running Out of Time, Infernal Affairs), zeki icatlarıyla vatandaşlarının canavar güçleri uzak tutmasına yardım eden, kalenin içindeki bilge simyacı Stratejist Wang rolüyle yönetmen Zhang’le yeniden bir araya geliyor. Kendisine yeni çıkış yapan oyuncu Jing Tian (Special ID, Police Story 2013, The Man from Macau) korkusuz savaşçı, kalenin balerin tarzındaki, yer çekimine meydan okuyan, hepsi kadın olan hava savaşçılarından oluşan Turna askerlerinin lideri olan Lin Mae rolünde eşlik ediyor. Sonradan ileri karakolun tüm askeri grubuna, İsimsiz Düzen’e canavar saldırına karşı komuta ediyor.

Çin Seddi (The Great Wall) 30 Aralık 2016’da vizyonda !

Filmde ayrıca yardımcı oyuncular olarak tecrübeli Çin yetenekleri yer alıyor. Aralarında tecrübeli oyuncu HANYU ZHANG (Assembly, The Taking of Tiger Mountain), kale askerlerinin komutasını Lin Mae’ye aktaran General Shao rolünde, LIN GENGXIN (Bubu jingxin, The Taking of Tiger Mountain) silahlarını ölümcül bir hassasiyetle ustaca kullanan keskin oklu nişancılardan oluşan Kartallar birliğinin lideri Komutan Chen rolüyle, EDDIE PENG YU-YEN (Jump Ashin!, Rise of the Legend) Kaplanlar birliğinin başında, doğaüstü güçlere karşı kalenin mühendislik ve topçu güçlerinin başında yer alan Komutan Wu rolüyle, XUAN HUANG (Breaking the Waves, The Golden Era) kalenin piyadeleri Geyikler birliğinin başındaki Komutan Deng rolüyle, ZHENG KAI (Çin’deki TV hiti Running Man) Stratejist Wang’in imparatorluk bağlantısı ve siyasi gündemi İsimsiz Düzen’in misyonuyla çelişen Shen rolüyle ve CHEN XUEDONG (Tiny Times 1.0 üçlemesi) kalenin İmparatorluk muhafızlarından biri olan ve imparatorun saltanatı korumak için kendini feda etmeye hazır olan bir asker rolüyle yer alan.

Çin Seddi’nde ayrıca Çin’in pop müzik yıldızlarından LU HAN (EXO grubu), korkusunu yenip canavar katliamı sırasında kahraman olduğunu kanıtlaması gereken Ayılar birliğinin generali Shao’nun komutasında mücadele eden asker Peng Yong rolüyle ve JUNKAI WANG (Çin’in TFBOYS grubu lideri), profesyonel anlamda ilk oyunculuk denemesi olarak zamanından önce sınanan 17 yaşındaki kraliyet hükümdarı İmparator rolüyle yer alıyor. Oyunculara Lin Mae’nin Turna birliğinin Yüzbaşılarını canlandıran genç Çinli oyuncular YU XINTIAN (Death Is Here 3 & 4) ile Pekin’de Central Academy of Drama’da eğitim alan ve Junkai Wang gibi sinemada ilk profesyonel oyunculuk denemesini yapan LIU QIONG eşlik ediyor.