29.04.2016

Türkan Şoray Ankara Film Festivali’nde

ankara türkan şoray

Türk Sinemasının “Sultan”ı Türkan Şoray, yönetmenliğini yaptığı “Uzaklarda Arama” filminin Büyülü Fener Sineması’nda yapılan özel gösterimine katıldı. Gösterimin ardından soruları yanıtlayan Şoray, “Bu film için büyük bir emek harcandı.” dedi.

Perşembe akşamı MEB Şura’daki açılış töreni ile başlayan 27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde dün, “Özel Gösterimler” başlığı altında senaryosu Onur Ünlü’ye ait olan, Şoray’ın yönettiği “Uzaklarda Arama” filmi gösterildi. Yağmur Ünal, Sevda Erginci, Mehtap Bayrı’nın rol aldığı filmin gösterimine Türkan Şoray da katıldı.

Şoray, bir şehir merkezindeki pavyonun, küçük bir kasabaya taşınması sonrası gelişen olayları, “iyi”nin ve “kötü”nün ne olduğunu sorgulayan 9 yaşındaki bir çocuğun gözünden mizahi bir dille anlatan filmi sonrasında, gösterime katılan Menderes Samancılar ve Aytaç Arman’a özel olarak teşekkür etti.

Aytaç Arman filmin hüzünlü bir coşku taşıdığını belirterek, “Yeşilçam’la hayatlarımızda iz bırakan güzel duyguları hatırlattığı için Türkan Hanım’a teşekkür ediyorum” dedi. İzleyenlerden gelen olumlu tepkilerin ardından konuşan Şoray “Emeğimizin karşılığını izleyenlerle bu şekilde buluşarak ve güzel duyguları paylaşarak almak en güzeli” diye konuştu.

DÜNYANIN EN ÇOK FİLM ÇEVİREN KADIN OYUNCUSU

Türkan Şoray, 1945 yılında İstanbul’da doğdu. 1960’larda sinema ile tanıştı. 1964’te Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Acı Hayat” filmiyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı. Toplamda 222 filmde rol alan Şoray, “Dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusu” unvanına sahip oldu. Şoray, “Yılanı Öldürseler”, “Bodrum Hakimi”, “Azap” ve “Dönüş” filmlerinin de yönetmenliğini yaptı.