27.04.2018

Ultimo Tango A Parigi

Ultimo Tango A Parigi (Paris’te Son Tango) – 1972

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Oyuncular: Marlon Brando, Maria Schneider, Maria Michi…

Ultimo Tango A Parigi, Bertulucci’nin uğruna hapishanede bile yattığı, Marlon Brando’nun başrolde harikalar yarattığı, sinema dünyasının en çok konuşulan filmi. Film, ne yazık ki ilk çekildiği günden bu yana anlatmak istediğiyle değil de aşırı seks içeren sahneleri ile hep ön plana çıkmış bir yapım. Lakin film, Bertulicci’nin hayata, dine, geleneklere kafa tutuşunu yansıtan, öfkesini kustuğu bir mecra görevini üslenmiştir adeta. Looser, orta yaşta bir erkek ile gencecik, umut dolu bir kadının daha önce hiç tanımadıkları bir mekânda bir araya gelmeleriyle başlar her şey. Ve kural bellidir; asla birbirlerine kendilerinden bahsetmeyecek, isimlerini dahi söylemeyeceklerdir. Bu süreçte sadece birbirleri ile seks yapacaklardır.

Bu seks anlarında bazen sado mazoşist durumlar-tereyağı sahnesi-  bile olduğundan film hep bunlarla hatırlanır ne yazık ki. Oysaki filmin asıl amacı evliliği bir intihar ile sonlanmış adam ile evlilik hazırlığındaki bir genç kadın üzerinden evlilik ve din kurumunu, toplumsal kuralları tokatlamaktır. Birbirine zıt iki karakter üzerinden büyük bir çatışma yaratır yönetmen Özellikle Paul’un Jeanne ile zorla ilişkiye girdiği sahnede aslında Jeanne’nin değil, modern toplumun yarattığı kuralların ırzına geçer.

Sinema tarihinin en sert, en cesur, en tartışma yaratan filmlerinden biri olan Ultimo Tango A Parigi’yi hakkında yaratılan spekülasyonların ise yıllar sonra fazlasıyla dayanaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum ile birlikte filme Bertulucci’ye ve Brando’ya olan güven sarsılmıştır ne yazık ki.

Filmin en çok konuşulan tereyağı sahnesi ile ilgili Bertulucci’nin itirafı ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.